„MOC SŁOWA: BŁOGOSŁAWIEŃSTWO – PRZEKLEŃSTWO"

 „ MOC SŁOWA ” BŁOGOSŁAWIEŃSTWO – PRZEKLEŃSTWO

W dniach 10–13 Listopada odbyły się rekolekcje, które zorganizowała diecezjalna Diakonia Życia.
Rekolekcje prowadzili ks. Józef Bąk i Jadwiga Choroszy, w rekolekcjach uczestniczyło 27 osób dorosłych i 24 dzieci. Miejscem naszego spotkania było CENTRUM RUCHU ŚWIATŁO–ŻYCIE DIECEZJI TARNOWSKIEJ Dom Rekolekcyjny EFEZ w Czchowie. Zanim napiszę o rekolekcjach kilka słów o tym jak nam było w domu.

W "Efezie" zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło przez Ks. Pawła i Martę, sam budynek jest duży, w wielu pokojach wymieniono już okna, jest tam piękna kaplica, doskonała duża aula do tego, żeby dzieci mogły się tam pobawić: kto chciał mógł pograć w piłkarzyki, a jeszcze inni mogli pograć w bilard. W Domu do dyspozycji jest też kawiarenka, z której korzystaliśmy codziennie.

Tematy poruszane na rekolekcjach dały nam dużo do myślenia, bo czy tak naprawdę zastanawiamy się na co dzień, co i w jaki sposób mówimy, czy z naszych ust wychodzi mowa: "Tak-Tak", "Nie-Nie"? Czy mówimy dobrze o sobie, o innych, o dzieciach, o Ojczyźnie? A co z naszym narzekaniem? Jadwiga powiedziała, że w każdym domu powinna wisieć taka tabliczka: „W TYM DOMU SIĘ NIE NARZEKA".

Słyszeliśmy też jaką moc ma błogosławieństwo i z jaką siłą wraca przekleństwo. Każdy mógł się zastanowić, jak często błogosławi swoje dzieci, męża, żonę, rodziców itd.
A co z żartami? Wiele razy są bardzo wulgarne i ubliżają - nie tylko np. "teściowej" czy "blondynce", ale niestety czasem nawet Kościołowi. Tematów na tych rekolekcjach było bardzo dużo, trudno tutaj poruszyć wszystkie, ale co jeden to ważniejszy.

Zapraszamy do EFEZU - na rekolekcje, ogniska, spotkania kręgu itp. Wszystko się tam da zorganizować i naprawdę jest jak w domu.

PS.
Bardzo serdecznie dziękujemy Asi i Robertowi, Pani Marysi, Elżbiecie i Agnieszce, całej diakonii wychowawczej oraz animatorom.
Wszystkim za wszystko: Bóg zapłać!

Dorota i Piotr Rogusz

 

W dniach 10-13 listopada 2016r, w domu EFEZ w Czchowie odbyły się rekolekcje dot. MOCY SŁOWA - "Błogosławieństwo-Przekleństwo", w których inauguracyjnie udział wzięły rodziny. Słowo Boże objęte niniejszą tematyką przybliżyli charyzmatyczka - Jadwiga Choroszy oraz egzorcysta - ks. Józef Bąk, którym serdeczną wdzięczność wyrazili wszyscy uczestnicy rekolekcji, w chwili zakończenia i podsumowania, w niedzielę 13 listopada 2016. Po raz pierwszy Dom przyjmował osoby starsze, jak również małe dzieci, w tym poniżej jednego roku życia. Sprawdził się w tym bardzo bardzo dobrze: wszyscy mogli znaleźć swój "kąt", w czasie katechez dla osób dorosłych dziećmi opiekowała się diakonia wychowawcza, dzięki której rodzice mogli pochylić się nad tematem dogłębnie relacjonowanym przez prowadzących w poszczególnych katechezach oraz homiliach mszalnych. Nie sposób pominąć zaplecza gastronomicznego, w którym "dowodziła" Pani Maria....Wybredni w posiłkach do domu EFEZ w Czchowie mogą pojechać bez obaw, z pewnością się nie zawiodą. Można by rzec, "przez żołądek do serca"; PAN zatroszczył się również o ten aspekt. W obiekcie jest planowany remont i rozbudowa, ale już teraz warunki są dobre i godne polecenia, nawet w sytuacji rodzin z małymi dziećmi.

Do Czchowa pojechałem wraz z żoną i czwórką dzieci. Na co dzień jestem osobą małomówną, stroniącą od spotkań towarzyskich i innych, w których tematem głównym są osoby trzecie. Do tematu "Błogosławieństwo -Przekleństwo", w pierwszym odczuciu podszedłem sceptycznie nie odczuwając potrzeby, głębszego rozpoznania tego zagadnienia, Już po pierwszej katechezie okazało się, że jestem w błędzie. Dziękuję Panu Bogu, że zaprosił mnie na te rekolekcje, ponieważ dopiero dziś uświadomiłem sobie, czym tak naprawdę jest Błogosławieństwo a także Przekleństwo. Jeśli teraz zostałbym zapytany co rozumiem pod tymi dwoma pojęciami, bez wahania i namysłu odpowiedziałbym wszystko co dobre wychodzi z naszych ust jest BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM, natomiast wszystko co wychodzi złe, jest PRZEKLEŃSTWEM, zatem nie godzi się żeby z jednych ust wychodziło jedno i drugie, jak głosi Pismo Św. Kontynuując swoją myśl chcę mocno podkreślić, że do chwili rozpoczęcia rekolekcji byłem przekonany, że nie dotyczy mnie grzech "przekleństwa", a co za tym idzie złorzeczenia, oszczerstwa, obmowy itp. i tu muszę uderzyć się w pierś i wyrazić żal oraz skruchę, albowiem żyłem w błędzie uznając, że w sytuacjach kiedy mówię prawdę o innych, nic złego nie robię. Szybko zostałem wyprowadzony z tego błędu przez ks. Józefa i siostrę Jadwigę, którzy uświadomili mi, że jest to grzech OBMOWY, mogący być zaliczany do kategorii grzechów ciężkich...Tego rodzaju refleksje z przeżytych rekolekcji, mógłbym snuć długo, albowiem w mojej sytuacji łatwiej świadectwo pisać jak mówić. Na ogół jestem osobą zamkniętą, co rozpoznali prowadzący podczas modlitwy wstawienniczej, przeprowadzonej nad nami (mną i żoną) w dniu 12.11.2016r), za którą jesteśmy im bardzo wdzięczni pomimo, iż publicznie tego nie wyraziliśmy podczas godziny świadectw. Modlitwa ta uświadomiła nam ważne sytuacje życiowe, zaistniałe w przeszłości, nad którymi nigdy nie zastanawialiśmy się, bądź nie byliśmy świadomi, a które mogły piętnować następstwa życiowe, występujące w kolejnych latach naszego życia. Za modlitwę tę dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu, ale również prowadzącym, którymi Pan się posłużył zwłaszcza dlatego, że doświadczyliśmy jej po raz pierwszy i mam nadzieję nie ostatni...Prosimy Boga o jej owoce w naszym dalszym życiu. Podsumowując tą krótka refleksję, n/t przebytych rekolekcji, pragnę ją zawrzeć w trzech istotnych prawdach, które za pomocą BOŻĄ chciałbym wdrożyć w swojej codziennej egzystencji tu na ziemi, pomocnych w inwestycjach w "niebiańską przyszłość", która mam nadzieję nastąpi po zakończeniu ziemskiego życia; są to:

  1. PRZY KAŻDEJ OKAZJI MÓW DOBRZE - BŁOGOSŁAW, WYSTRZEGAJ SIĘ ZŁYCH SŁÓW - PRZEKLEŃSTW. (TWÓJ JĘZYK - W PRZYPADKU WOLI WSZECHMOCNEGO PANA MOŻE UZDROWIĆ, ALE TEŻ MOŻE ZABIĆ)
  2. MASZ PRAWO OSĄDZAĆ/OCENIAĆ CZYN, ALE NIE CZŁOWIEKA. (TAKIE PRAWO JEST WYŁĄCZNE DLA PANA BOGA)
  3. NIE POTRAFISZ EWANGELIZOWAĆ SŁOWEM? EWANGELIZUJ PRZYKŁADEM (PAN UZDALNIA WEDŁUG WŁASNYCH PLANÓW, NIE WEDŁUG NASZYCH. CENNIEJSZE MILCZENIE I CISZA JAK NADMIERNA GADATLIWOŚĆ, KTÓRA MOŻE BYĆ ZE SZKODĄ DLA INNYCH)

BÓG ZAPŁAĆ, Chwała Panu !!!

Małgorzata i Ireneusz

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2019 236
 
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Piosenka Roku OŻK 2018

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

Peregrynacja 3m 236
zbieramy nakretki
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Ks. Dominik Chmielewski

Krzeptówki, 6 VI 2017

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”