M&m – Ogólnopolska Pielgrzymka KWC

27 września 2014 r. odbyła się 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka do Katowic. I my – ludzie Ruchu i członkowie KWC wyruszyliśmy, by uczestniczyć w tym wydarzeniu – tym bardziej, że miało niezwykły charakter – obchody 35-lecia powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Nasza mała wspólnota składała się z dzieci, młodzieży i dorosłych na czele z Moderatorem Diecezjalnym Ruchu Światło-Życie ks. Pawłem Płatkiem. Pielgrzymowaliśmy z różnych stron diecezji i nie tylko: Mystkowa, Tarnowa, Bochni, Chorzelowa oraz z Krakowa – dosiadając się po kolei w umówionych miejscach - by razem, z nieukrywaną radością, dotrzeć na miejsce i dołączyć do wspólnoty ludzi, którzy wierzą, że wolność to coś więcej niż hasło propagandowe, czy zwykły brak ograniczeń „od-do".
Wszystko rozpoczęło się o godzinie 10.00 w kościele-wotum KWC pw. Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności, Nabożeństwem Słowa, któremu przewodniczył Moderator Generalny Ks. Adam Wodarczyk, z konferencją ks. dra Henryka Bolczyka pt.: Prorockie intuicje ks. F. Blachnickiego dotyczące wolności i wyzwolenia. W swoim przemówienie ks. Bolczyk zwrócił naszą uwagę szczególnie na kilka aspektów omawianego tematu:

  • wolność wewnętrzną człowieka,
  • społeczny i religijny wymiar wolności,
  • kapłańską posługę Ks. Franciszka widzianą jako proces wychowania do wolności, wraz z krótkim przeglądem dzieł życia ks. Blachnickiego w aspekcie programu wolności,
  • ostatnie dzieło życia ks. Franciszka, czyli Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów.

To, co szczególnie utkwiło nam w sercu, to stwierdzenie ks. Henryka, że nosimy dziedzictwo duchowe św. Jana Pawła II i ks. Franciszka Blachnickiego. Symbolem tego jest dla nas herb KWC – obok krzyża litera „M", która oznacza CAŁY TWÓJ oraz mała litera „m" oznaczająca każdego z nas – członka Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Razem, we wspólnocie jesteśmy w stałej bliskości z Niepokalaną Jutrzenką Wolności – Matką Kościoła.

Słowo do pielgrzymów skierował również arcybiskup Damian Zimoń, który 25.09.2001 r., konsekrował tę świątynię. Przypomniał wszystkim obecnym, że wybudowanie tego kościoła związane było z aktem proklamacji KWC. Jan Paweł II poświęcił 08.06.1979 r. w Nowym Targu kamień węgielny pod budowę kościoła, który miał powstać dzięki ofiarom osób wyrzekających się alkoholu - jako wotum za ocalenie narodu od klęski alkoholizmu. Jest to dar wdzięczności wobec Niepokalanej. Kamień węgielny pod jego budowę został wzięty od grobu św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Krucjaty. Ksiądz Arcybiskup zwrócił również naszą uwagę na wspaniałe dzieła związane z ratowaniem ludzi uwikłanych w różne nałogi i uzależnienia, dziękując członkom KWC za ich dar abstynencji i zaangażowanie w sprawy społeczne.

Podczas nabożeństwa miało miejsce składanie deklaracji KWC i odnowienie przez uczestników Pielgrzymki swojej ofiary na rzecz tych, którzy sami nie mogą już się wyzwolić.

Następnym punktem była Droga Krzyżowa. Idąc ulicami Katowic wsłuchiwaliśmy się w świadectwa osób związanych z KWC, którzy przy każdej stacji dzielili się swoim doświadczeniem życia w wolności.

Tak, w skupieniu i modlitwie przeszliśmy do Katedry Chrystusa Króla, gdzie pod przewodnictwem J.E. Abpa Metropolity Katowickiego Wiktora Skworca uczestniczyliśmy w uroczystej Eucharystii. Arcybiskup zwracając się do uczestników Pielgrzymki podkreślił wagę KWC przypominając apel Ojca Świętego Jana Pawła II skierowany do Polaków u progu pontyfikatu: „Proszę abyście przeciwstawiali się wszystkiemu, co uwłacza ludzkiej godności i poniża obyczaje zdrowego społeczeństwa, co czasem może aż zagrażać jego egzystencji i dobru wspólnemu, co może umniejszać jego wkład do wspólnego skarbca ludzkości, narodów chrześcijańskich, Chrystusowego Kościoła".
W ten sposób przypomniał wszystkim przed jakimi zadaniami i wyzwaniami stanęliśmy: od osobistej walki o swoją wolność, poprzez wyraz miłości do tych, którzy przez walkę o abstynencję i trwanie w niej odzyskują wiarę i godność, aż po miłość do Ojczyzny. Wyraził również pewność, że z Jezusem i Maryją – Niepokalaną Matką Kościoła, która czuwa nas całym Ruchem Światło-Życie i dziełem KWC zawsze zwyciężymy. Pod tymi sztandarami jesteśmy Bożym ludem – świadkami tego, że wyzwolenie, szczególnie od lęku, który czyni ludzi niewolnikami, zawsze jest możliwe.

Bardzo miłym akcentem były słowa szczególnego pozdrowienia, które Metropolita Katowicki skierował do pielgrzymów z diecezji tarnowskiej przed końcowym błogoslawieństwem.

Po Eucharystii wysłuchaliśmy jeszcze świadectw pań: Doroty Seweryn i Zuzanny Podlewskiej, które mówiły o Krucjacie Wstrzemięźliwości i jej centrali. Było to spotkanie z żywymi świadkami tamtych wydarzeń i dotknięciem kawałka historii, którego teraz i my jesteśmy częścią.

Wszystko zakończyła Agapa – po której czas było wracać do domów - do codziennej posługi, formacji i świadectwa, że bycie wolnym to radość, pokój serca i błogosławieństwo.

Tym większa nasza radość, że już wiemy, iż za rok znów spotkamy się na szlaku Pielgrzymim KWC – tym razem we Wrocławiu.

Jesteśmy umówieni!

Dołączysz do nas? :)

Tekst: Marta Wideł
Zdjęcia: Karolina Rup, Marta Wideł, Ryszard Nejman, ks. Paweł Płatek

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2019 236
 
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Piosenka Roku OŻK 2018

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

Peregrynacja 3m 236
zbieramy nakretki
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Ks. Dominik Chmielewski

Krzeptówki, 6 VI 2017

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”