Dziennik o NIEBO lepszy, czyli jak ruszyła kolejna edycja Rabanu do kwadratu!

Ciągle zastanawiam się, jak to jest z tymi Rabanami... Ciągle słyszę „chcemy więcej!". Odpowiedź jest tylko jedna. Za tym nie stoją ludzie. Za tym stoi Bóg. I to jest nasza najlepsza wizytówka.

Minęły wakacje. Dom nabrał świeżości, nowej jakości. Zakończył się kolejny etap remontów. Pięknieje ten nasz Efez – coraz bardziej. I pięknieją w nim ludzie. Dzięki takim chwilom jak te...

Zobaczmy to razem...

Dzień pierwszy:

Piątek. Młodzież przybiega ze szkół, rzuca plecaki z książkami, chwyta walizki i wyrusza do Efezu. Tak to trwa od 16.00 do kolacji. Zjeżdżają się z różnych stron diecezji i nie tylko. W Efezie robi się gwarno, czasem czuć przeciąg z otwieranych przez kolejnych gości drzwi, zaczynają odzywać się instrumenty, rozświetla się kaplica, bo pierwsze kroki wszyscy kierują właśnie tam... Powitania, spojrzenia na wywieszony plan i Raban rusza...

Kolacja, meldunek powakacyjny i moment, w którym spotykamy się Jezusem. Łaska rozlewa się na wszystkich uczestników. Pierwsze treści, uchwycone Słowo Boże, Komunia święta, dziękczynienie. Po Mszy złapane w biegu sigla do dzielenia się w grupach. Tym razem Raban stawia na młodość. Młodzi zaczynają od Ewangelii św. Mateusza. Mierzą się z historią bogatego młodzieńca. Zadają sobie pytania o swoją postawę, o więź z Bogiem, o przychodzenie do Jezusa, o oddanie „wszystkiego, co mają". Głębokie wypowiedzi, refleksja, momenty zastanawiania się nad sobą, cisza, która przechodzi w modlitwę. Tak. Dzień kończy się modlitwą prośby: o odwagę w byciu autentycznym w oddawaniu życia Bogu.

Dzień drugi:

Sobota. Modlitwy poranne, śniadanie i konferencja z prowadzącym. Tytuł przekonuje wszystkich: „Niech Twój czyn nie będzie z musu" /por Flm 1, 14/. Uczestnicy patrzą na swoją młodość, na Słowo Boga, które kieruje do ich życia, na zadania, jakie Bóg stawia, na każde „za i przeciw" w codzienności, na „cuda Boże" wyłapane młodymi oczami i sercem i każdą wyrwę, która nie pozawala cieszyć się powołaniem do życia. Treści te wszyscy zabierają na kolejne spotkanie w grupach z animatorami. Tym razem Ewangelia wg św. Jana. Umiłowany uczeń Jezusa. Grupy dzielą się odpowiedzią na najważniejsze w tym kontekście pytania. Rozmawiają o trwaniu przy Jezusie, chodzeniu Jego drogami, świadomości bycia umiłowanym dzieckiem Boga, o fakcie, że Bóg każdego człowieka zna po imieniu, wreszcie, że o doświadczeniu przebywania w przestrzeni Jezusowej, budowania z Nim relacji. Swoją postawę i świadectwo młodzi potwierdzają uczestnictwem w Eucharystii. Nie ma lepszej okazji, by zanurzyć się w miłości Bożej.

Po sobotniej, krótkiej przerwie rozpoczyna się ostatni panel dnia. Godzina Miłosierdzia, Koronka do Bożego Miłosierdzia i młodzież udaje się na zajęcia ruchowe, które otwierają „Nieziemską Kuźnię Talentów". Młodzież dzieli się na grupy. Mają do wyboru: zajęcia głosowe, muzyczne, słowo-interpretacyjne. Wszystko po to, by przygotować na medal wieczorną Adorację. Ostatecznie schola przygotowana, teksty rozważań i lektorzy przygotowani. Wszystko jest piękne. W kaplicy rozlega się modlitwa przeplatana ciszą i śpiewem. W centrum Jezus. Wszystko dzięki otwarciu i zaangażowaniu młodych ludzi. To oni stoją przed Bogiem, oni z Nim rozmawiają, oni przy Nim trwają. Wszyscy przesiąkają tym czasem. Czasem u Boga.

Dzień kończy się ciszą. Wszystko zostało powiedziane. Wszystko.

Dzień trzeci:

Niedziela. Uczestnicy Rabanu spotykają się w kaplicy na Namiocie Spotkania, później na śniadaniu. Kolejny etap to dzielenie się Słowem Bożym w grupach. Ostatni dzień i ostatnia postać, która młodych przeprowadza przez ten Raban. Na zakończenie przedziwne spotkanie. Młodzieniec z Nain z Ewangelii wg św. Łukasza. Jakże to wymowne w niedzielę pochylać się nad historią człowieka młodego powołanego ze śmierci do życia. Młodzi zdumieni próbują odpowiedzieć sobie na pytanie o martwe strefy swojego życia. Później dzielą się dobrem – mówią o Bogu który podnosi, wchodzi w życie człowieka. Wreszcie je przemienia. Animatorzy też dają świadectwo Boga, którego znają także, jako Tego, który ze śmierci czyni życie. To daje pole do powiedzenia sobie o byciu świadkiem Jezusa Chrystusa w swoim środowisku. I mamy to. Młodość jest piękna, ale i wymagająca. Ma coś z walki o bycie dobrym. Ma coś z dzielenia się właśnie tym dobrem. Ma coś z opatulenia się, zanurzenia w dobro. Bo „zło mamy dobrem zwyciężać". To uczestnicy weekendu słyszą od Księdza na koniec Eucharystii zamykającej Raban do kwadratu. Z tym wyjeżdżają. Obiecują też z tym wrócić do Efezu. Po raz kolejny.

Ciągle zastanawiam się, jak to jest z tymi Rabanami... Już chyba wiem. Pan Bóg chce od nas więcej! I to jest recepta na nasze Oazy Modlitwy!

Marta Wideł
Odpowiedzialna za Diakonię Formacji

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2019 236
 
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Piosenka Roku OŻK 2018

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

Peregrynacja 3m 236
zbieramy nakretki
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Ks. Dominik Chmielewski

Krzeptówki, 6 VI 2017

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”