Echo słowa z 44. KO – oczami Moderatora i Animatorów!

Za nami 44. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie,a która odbyła się w dn. 22-24 lutego 2019 r. na Jasnej Górze.
Przedstawiamy kilka świadectw uczestników tego wielkiego zgromadzenia oazowiczów :)

Bardzo się raduję, że mogłem po raz kolejny doświadczyć mocy Bożego działania we wspólnocie Ruchu Światło-Życie. Zewnętrznie wszystko było jak zawsze: dużo ludzi, konferencje, stolik Diakoni Słowa. To też ma swój urok. A wewnętrznie to było ... Ważna była dla mnie modlitwa na początku. Ważna była też modlitwa na końcu. Pan dał światło. Znów przypomniał, że prawdziwa wolność to święta zależność. Im więcej Jezusa tym więcej wolności. Może to brzmieć jak banał. Ja takich słów szczególnie mocno potrzebowałem. Chcę żyć wolnością, tworzyć nową kulturę przeżywając AGAPE. I jestem za to Światło odpowiedzialny, aby stało się Życiem. I dlatego potrzebuję Wspólnoty. Ona też potrzebuje mnie.

Ks. Krzysztof Dyrlik
Moderator Diakonii Formacji Diakonii

Czym była dla mnie Kongregacja Odpowiedzialnych? Przede wszystkim poczuciem wspólnoty. W sobotę wybrzmiało bardzo ciekawe zdanie „Lekarstwem na kryzysy w Kościele jest wspólnota". Można wręcz dodać - prawdziwa wspólnota. Bo jeśli ta wspólnota będzie prawdziwa to przetrwamy, a za taką wspólnotę uważam właśnie Ruch Światło-Życie. Temat „Wolni i wyzwalający" pozwala odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Przede wszystkim, aby zacząć wyzwalać innych powinnam zacząć od siebie i odpowiedzieć sobie tutaj na pytanie jakie zadane zostało w piątek - „na jakim etapie wolności jestem?". Skoro jestem człowiekiem Krucjaty jestem wyzwalającym w prawdzie, bo to Krucjata przygotowuje do zwyciężania. Każdego dnia powinnam być gotowa do poszukiwania prawdy, która oparta jest przede wszystkim na wolnym wyborze. Ta Prawda ma wyzwalać z grzechu. Jednak wspólnota nie powstanie bez spotkania. Wiedza rodzi się podczas spotkania poprzez zaangażowanie, danie siebie drugiemu człowiekowi i otwarcie na niego. To wszystko chcę wcielić w swoje życie. Za czas tegorocznej Kongregacji Odpowiedzialnych i za to co z niej wyniosłam.
Chwała Panu!

Natalia Pulit
Diakonia Formacji Diakonii

Jestem ogromnie wdzięczna, że mogłam uczestniczyć w tegorocznej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie. Hasło roku – „Wolni i wyzwalający" po raz kolejny pokazało mi jakie przesłanie niesie za sobą Krucjata Wyzwolenia Człowieka. To nie tylko zobowiązanie, którego się podejmuję, ale również świadectwo i chęć pomocy. Jedynie w pełnej wolności własnego sumienia jesteśmy w stanie wyzwalać innych - do tego jesteśmy wezwani. Nasza wiara nie może opierać się na lęku, ale na Prawdzie, o którą każdego dnia musimy walczyć!

Paula Bartecka
Diakonia Formacji Diakonii

Tegoroczna Kongregacja była dla mnie w szczególności wspaniałym czasem doświadczenia wspólnoty i budowania relacji międzyludzkich. Była czasem cieszenia się obecnością drugiego człowieka, ale też okazją do modlitwy, do powierzenia swoich spraw Bogu przez wstawiennictwo Maryi. Pojechałam na Jasną Górę z konkretną intencją. Wspólne modlitwy uświadomiły mi, że to już nie tylko mój głos woła do Boga w tej konkretnej sprawie, ale setki innych głosów woła razem ze mną. W piątek był nawet taki moment, kiedy położyliśmy sobie wzajemnie dłonie na ramionach, modląc się w intencjach tej drugiej osoby. Taka modlitwa pomaga zapomnieć o sobie i otworzyć się na innego człowieka. Prosić w Jego imieniu o Błogosławieństwo w Jego życiu.

Laura Karpiel
Diakonia Formacji Diakonii

To moja kolejna Kongregacja Odpowiedzialnych. W sumie już nie liczę ile razy byłam. Liczę za to dni do tego wydarzenia. Dlaczego? Z pewnością chodzi o miejsce. Jasna Góra. Matka. Dom. Co roku towarzyszą mi emocje związane z Częstochową.
Później. Ruch Światło-Życie. Wiem, że to spotkanie zaczyna, wprowadza w nowy rok formacyjny. Hasło roku, znak roku, piosenka roku, a przede wszystkim treść – kierunek, jaki oaza obiera na najbliższe miesiące. Podpowiedzi, jak my, odpowiedzialni - mamy spojrzeć na program, na co zwrócić uwagę, co wprowadzić do formacji, jak z tematem się zmierzyć.
W końcu – ludzie. Żywy Kościół. Moja wspólnota. Moja rodzina.
Jaka była 44. Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie dla mnie? Intensywna w doświadczaniu. Pan Jezus przypomniał mi, że wolność jest mi dana i zadana. A to zobowiązuje do jej przyjęcia i dzielenia się ją na co dzień. W tym kontekście bardzo dziękowałam Bogu za moje członkostwo w KWC i prosiłam o odwagę, by „Wolni i wyzwalający" było również moim udziałem. Ale chyba to, co najbardziej mnie uderzyło to słowa samego założyciela Ks. Franciszka Blachnickiego: „Wolność – dobrowolne uzależnienie się od prawdy".
W świecie, gdzie wszędzie mamy do czynienia z kłamstwem, łgarstwem, pychą i walką o swój dobrobyt, ojciec Franciszek przypomina nam, że prawda jest tym, co pozwala nam być uczniami Chrystusa na maksa! Przecież Jezus jest Drogą, PRAWDĄ i Życiem!
Tu znajdziemy wszystko. Tu mamy wszystko. Nie muszą i nie obchodzą nas układy, knucie za plecami, oszczerstwa czy plotki. Nie. Nas ma i obchodzi Prawda. Prawda, Krzyż, Wyzwolenie!
I jeszcze jedno. Na KO usłyszałam słowa „Mamy się cieszyć sobą", bo „Uświęcenie jest drogą wspólnotową, którą należy pokonywać 'we dwoje'!"
Jestem za! Cieszymy się więc sobą!

Marta Wideł
Odpowiedzialna za Diakonię Formacji Diakonii

To już kolejna Kongregacja Odpowiedzialnych Ruchu Światło-Życie w której brałem udział.
Tak na dobrą sprawę, zastanawiałem się nad jakimś większym sensem mojego uczestnictwa w KO poza faktem bycia u stóp Matki Bożej i spędzenia czasu we wspólnocie animatorów. W poprzednich latach tylko pojedyncze konferencje wnosiły dla mnie coś inspirującego a pojedyncze konferencje zawsze można zobaczyć online bez zabierania innym miejsca zwłaszcza, że nie pełnię już posługi odpowiedzialnego diakonii specjalistycznej. Niemniej koniec końców z zapisami wyszło tak, że bez wyrzutów sumienia o zabieranie innym miejsca mogłem wziąć udział w KO i nie żałuję. Oczywiście po raz kolejny był to wspaniały czas bycia razem we wspólnocie animatorskiej bez presji odpowiedzialności za rekolekcje czy inne wydarzenie, na których posługujemy, a czego czasem brakuje. Był to także czas modlitwy u stóp naszej Królowej, a w tym roku Pan Bóg dał mi łaskę odczuwania Jej obecności niemal w namacalny sposób. Wyjątkowym wydarzeniem była dla mnie także możliwość pełnienia służby liturgicznej podczas Mszy Św., w tak wyjątkowym miejscu, jakim jest Jasna Góra. Jednak to, co mnie kompletnie zaskoczyło to tematy konferencji. Dotyczące aktualnych zagadnień z jakimi mierzymy się obecnie w Polsce i pokazujące genezę niektórych problemów. Można powiedzieć, że w tym roku to większość konferencji stanowiły wykłady inspirujące - do których mam zamiar jeszcze powracać (dzięki nagraniom w sieci). Ten czas tym razem dał mi chyba mocniejszego kopa niż zwykle, aby ogarnąć się i bardziej zaangażować w misję Ruchu i Kościoła.

Ryszard Nejman
Diakonia Muzyczna

Bardzo mocno doświadczyłam poczucia wspólnoty na Kongregacji Odpowiedzialnych, na której byłam w tym roku po raz pierwszy. Wspólna modlitwa, śpiewy, omawianie ważnych tematów, które będą nas szczególnie interesować w nadchodzącym roku formacyjnym, świadectwa, spotkanie ze wspólnotami z poza granic Polski, również z innych kontynentów, listy jedności... To wszystko pozwoliło mi odczuć, że nasza wspólnota Ruchu Światło-Życie jest żywa i mimo trudności dni codziennych, zjednoczona przez Ducha Świętego na drodze służby Panu. To spotkanie było dla mnie również kolejnym wezwaniem do nawrócenia i służby Bogu.

Julia Czerwiec
Diakonia Muzyczna

Bardzo ważnym elementem przeżywania 44. KO była dla mnie wspólnota, w której:
- mogłem się podzielić na bieżąco odkrywanymi treściami,
- odczułem zaangażowanie ludzi Ruchu z całej Polski (i nie tylko) w rozwój Ruchu i troskę o zbawienie drugiego człowieka,
- szczególnie łączyła nas sprawowana Liturgia Godzin i Mszy Świętej.
Podejmowany temat „Wolni i wyzwalający" pozwolił odświeżyć mi spojrzenie na dzieło KWC i moje w nie zaangażowanie oraz zachęcił mnie do zagłębienia się w treści mówiące o KWC. Jednak najbardziej do mnie dotarło to, jak wolność jest zależna od prawdy i jak bardzo to jest ważne! Wybrzmiało to wiele razy podczas KO. Już na sobotniej Jutrzni usłyszeliśmy, że najwyższa wolność nie jest całkowitą niezależnością, ale jest dobrowolną zależnością od światła Prawdy. To przecież wynika również z naszego znaku Fos-Dzoe!
„Spośród różnych współczesnych wyzwań towarzyszących członkom Ruchu, w szczególny sposób pragniemy najpierw podkreślić konieczność stanięcia do walki w obronie prawdy, która jest niezbędnym fundamentem wszelkiej ludzkiej aktywności" ks. Marek Sędek
„Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli." J 8, 32

Tomasz Milówka
Odpowiedzialny za Diecezjalną Diakonię Muzyczną

Echo 44 KO 700

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2019 236
 
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Piosenka Roku OŻK 2018

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

Peregrynacja 3m 236
zbieramy nakretki
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Ks. Dominik Chmielewski

Krzeptówki, 6 VI 2017

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”