Rekolekcje "Dialog Małżeński"- relacja

Rekolekcje

W dniach 09 - 15.08.2017 r. w Ciężkowicach odbyły się rekolekcje tematyczne „Dialog Małżeński”. Uczestniczyły  w nich 24 małżeństwa i 40 dzieci.

 Opiekę duchową sprawowało nad nami dwóch kapłanów: ks. Paweł Marzec i ks. Kazimierz Musioł. Większość uczestników przyjechała z diecezji tarnowskiej, ale także z diecezji katowickiej, warszawsko-praskiej, poznańskiej, legnickiej oraz z Anglii. W diakonii wychowawczej z wielkim poświęceniem posługiwały dwie Siostry Służebniczki, siostra Anna i Marcelia, małżeństwo Ula i Paweł oraz Agnieszka, dwie Gabrysie, Ola, Basia, Marysia i Monika. Otaczali opieką dzieci w wieku od 6 miesięcy do 14 lat i pomagali w przeżyciu rekolekcji ich rodziców.

W ciągu siedmiu dni poprzez, celebracje, modlitwę, rozmowę skupiliśmy się na zobowiązaniu dialog małżeński oraz poprawie relacji w małżeństwie i rodzinie. Dzień rozpoczynaliśmy jutrznią, potem było wprowadzenie do pracy w grupach i praca w grupach.  Małżonkowie codziennie przeprowadzali dialog na przygotowany temat. Przed obiadem była Eucharystia z homilią skierowaną do małżonków.

Po południu dzieliliśmy się przemyśleniami z pracy w grupach i codziennie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem mieliśmy czas na „Namiot Spotkania”. Później Jacek i Iza wspomagani przez Tomka i Kasię oraz Wojtka i Kasię prowadzili profesjonalną szkołę śpiewu. Jej efektem był piękny śpiew, który, jak wynikało ze świadectw, wspaniale wpływał na przeżywanie rekolekcji. Wieczorem mieliśmy pogodny wieczór i różne celebracje. W przedostatnim dniu odbyło się odnowienie przyrzeczeń małżeńskich, które zakończyliśmy „weselem”.

W ostatnim dniu w godzinie świadectw z radością mogliśmy usłyszeć o głębokich przeżyciach i przemianach, jakie  dokonały się w sercach oraz postanowieniach, które uczestnicy chcą wprowadzić w swoim życiu.

Dziękujemy Panu Bogu za ten czas, który nam darował i polecamy uczestników w modlitwie: Ala i Michał Golińscy.

Dzielimy się również świadectwem przesłanym przez uczestników i zdjęciami z różnych momentów tych rekolekcji.

Świadectwo Ani i Przemka z rekolekcji “Dialog małżeński”, Ciężkowice 9-15.08.2017 r.

Przyjechaliśmy na rekolekcje po 13 latach małżeństwa. Nasza miłość była przygaszona, na dalszym planie, trochę przysłonięta trudami codzienności, dzieci, pracy, domu… W Domowym Kościele jesteśmy od czterech lat – dla nas za mało by nauczyć się właściwego „dialogowania”, ale jednocześnie już na tyle długo, by nabrać silnych podejrzeń, że ta praktyka kryje w sobie wielkie skarby, które jednak nie bardzo potrafimy sami odkryć i uwolnić. Więc czekaliśmy na te rekolekcje z utęsknieniem, ciekawością i wieloma skrytymi w sercach pragnieniami.

„Dialog małżeński to akt religijny” – tę definicję usłyszeliśmy podczas pierwszej konferencji wprowadzającej do tematyki dnia. To było olśnienie, które w jednej chwili „poprzestawiało”, od samego dołu do samej góry, nasze dotychczasowe pojmowanie i podejście do dialogu. Niby to wiedzieliśmy, niby świeca, zapraszanie Ducha Świętego, ale…  w gruncie rzeczy te nasze dotychczasowe dialogi często były wyłącznie dość trudnym i mało satysfakcjonującym doświadczeniem, do którego zmuszaliśmy się, by mieć „dopiętą” listę zobowiązań. Ale mało myśleliśmy o owocach dialogu, mało o tym, że Pan przychodzi do nas, by nam pomagać rozwijać naszą relację i naszą miłość, która przecież jest pragnieniem dobra i szczęścia drugiej osoby, o czym też jakoś łatwo zapominaliśmy w rutynie życia.

Od definicji się zaczęło a potem przyszła praktyka, codzienne rekolekcyjne dialogi z konkretnym tematem lub problemem i kolejne odkrycia. Szczególnie mocy wzajemnego przebaczenia, tego jak ważne i budujące jest głośne wypowiedzenie słów przebaczenia i głośne proszenie o przebaczenie za konkretne przewiny, zranienia a nie tylko za tzw. bliżej nieokreślony „całokształt”.

Wyjeżdżaliśmy z Ciężkowic przedziwnie odnowieni. Podniesieni na duchu, ale też bardziej dostrzegający z pozoru drobne a nawet błahe praktyczne sprawy, na których łatwo się „wyłożyć”, np.: potrzebę zadbania o atmosferę sprzyjającą dialogowaniu i jej budowanie nie na 15 minut przed planowanym dialogiem, ale dużo wcześniej; poszukanie naszej własnej modlitwy małżeńskiej, takiej, która będzie w dużym stopniu dotyczyła nas, będzie budowała nasze relacje, będzie do nas przemawiała i zarazem będzie nas przemieniała; podjęcie po każdym dialogu jakiegoś maleńkiego i bardzo konkretnego postanowienia dotyczącego poprawy komunikacji małżeńskiej – warto sobie zapisać i sprawdzać samego siebie czy udaje się nad sobą pracować. Jak ktoś to zauważył na naszych rekolekcjach: co miesiąc wyeliminuję jedną małą rzecz, która sprawia trudność w komunikacji/relacji – to w perspektywie roku wyeliminowałem ich 12!

Powolutku zmieniamy siebie, swoje przyzwyczajenia, rutyny, stajemy się sobie bliżsi, budujemy nas. Czujemy, po raz kolejny, że Pan chce byśmy czerpali z sakramentu małżeństwa łaski, które sam nam dał w obfitości i dlatego dialog małżeński jest tak potrzebny i istotny, by móc zaczerpnąć z sakramentalnego źródła Bożej Miłości. A słowa pięknej rekolekcyjnej piosenki pozostają w naszej pamięci:

Nasz Bóg jest wielki, nasz Bóg jest silny.
Boże nikt inny nie równa się z Tobą.
Nasz Bóg uzdrawia, jest wszechmogący.
Nasz Bóg, Nasz Bóg.

Chwała Panu!

 

Witajcie Kochani!

Jeszcze raz chcieliśmy podziękować Wam za cudowny czas rekolekcji. Zgodnie z Radkiem stwierdziliśmy że były to najwspanialsze momenty w naszym życiu w ostatnich latach.
Dziękujemy Panu i Wam Nasi drodzy Animatorzy.
Napisałam kilka słów, może komuś przyniosą one radość i zachętę do uczestnictwa w rekolekcjach.

A oto świadectwo:

Pan jest Dobry!

Ciężkowice, piękna miejscowość "uzdrowiskowa" w powiecie tarnowskim powitała nas rekordowym upałem i przepiękną Bożą górską okolicą. Przeżywaliśmy czas rekolekcji tematycznych Dialog Małżeński.

Jesteśmy małżeństwem z 11-letnim stażem i mamy 3 córki. Nadszedł czas od Pana aby pojąć Jego miłość w naszym małżeństwie.

Moc Ducha Świętego wylała się już drugiego dnia w czasie wieczornej celebracji Krzyża, gdy razem z mężem adorowaliśmy ukrzyżowanego Jezusa. W ciągu dnia modlitwa, praca w grupach i niezbędne słowa Pisma Świętego, które wieczorem stawały się jeszcze bardziej żywe.

Kolejna celebracja i adorowanie ikony Swiętej Rodziny, przepięknego obrazu miłości małżeńskiej i rodzinnej. Matka Boża jest dla mnie wzorem pokory, tak cudownie mogłam się w Nią wpatrywać.

Umocnieni codziennym Dialogiem Małżeńskim budowaliśmy w sobie gotowość na przyjęcie siebie w pełni z Jezusem. Modlitwa przebaczenia dała mi pełen pokój, że Jezus jest w nas,że jesteśmy Jednością co zapieczętowaliśmy odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich dnia kolejnego.

Odkryłam w mężu żywego Boga i zrozumiałam jeszcze bardziej, że jesteśmy dla siebie darem, jednym ciałem w Jezusie.

Obecność innych  małżonków, którzy obdarowywali się pocałunkami i uściskami sprawiło że serce się radowało.

Wspaniali ludzie przeprowadzili nas przez te rekolekcje dając siebie całego. Ala i Michał ze świetną organizacją, ks. Kazimierz z wielkim uśmiechem od ucha do ucha i serdecznością oraz ks. Paweł ze słowem trafiającym w głębokości serca.
Dziękujemy Ci Panie za ten czas niech pracuje w nas Twoja wielka Miłość.
Monika i Radek Franczak

Chwała Panu  Dziękujemy za zdjęcia. Ja to powiedział ks. Paweł Do zobaczenia najpóźniej w Niebie.
Z pozdrowieniami Monika i Radek

 

 

 

Temat pracy rocznej

Znak roku 2018 236
 
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Piosenka Roku OŻK 2018

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

Peregrynacja 3m 236
zbieramy nakretki
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Ks. Dominik Chmielewski

Krzeptówki, 6 VI 2017

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”