Rozesłanie OŻK 2015: "W mocy Ducha Świętego"

W tym roku Rozesłanie OŻK 2015 było porywem Ducha Świętego – niezwykłym wydarzeniem, które stało się manifestacją wiary, młodości, zaangażowania i troski o Kościół. Było czasem dzielenia się tradycją, charyzmatem i wspólnotą – w jedności ruchów i stowarzyszeń naszej diecezji. Stało się tak, ponieważ nasze tegoroczne święto wpisane zostało w diecezjalne wydarzenie pod nazwą Synaj – dokładnie „Synaj 2", które jest duchowym przygotowaniem naszej diecezji do zbliżających się Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

Spotkanie odbyło się 20 czerwca br. w Bochni i rozpoczęło się w Parku rodzinnym Uzbornia, gdzie miała miejsce rejestracja grup i rozdanie symbolicznych woreczków z bocheńską solą. Ten element był wzruszającym akcentem dla każdego uczestnika, bowiem mieliśmy zawieźć do domu nie tylko pamiątkę z tego wydarzenia, ale i kawałek ziemi, która stanie się już niedługo domem dla młodzieży z całego świata, gdyż Bochnia należy do trzeciej strefy zakwaterowania podczas ŚDM Kraków 2016. Ten gest przyjęcia soli, która ma nam także przypominać, że jesteśmy solą ziemi i światłem dla świata, był wprowadzeniem do zawiązanie wspólnoty, świadectwa Jakuba Blycharza, twórcy Hymnu ŚDM, oraz prezentacji grup i stowarzyszeń działających w naszej diecezji. Mieliśmy więc mały przegląd naszego lokalnego Kościoła. Każda z grup w kilku słowach przedstawiła, kim jest, ilu liczy członków, co robi na co dzień i jaką ma propozycję na czas wakacyjny. Tu szczególnie wyróżnił się Ruch Światło-Życie, który w licznym gronie zaprezentował niezwykle bogatą ofertę tegorocznych oaz. Nie zabrakło więc słów o Oazie Dzieci Bożych, Oazie Nowej Drogi, Oazie Nowego Życia, Oazach rodzinnych i rekolekcjach tematycznych. Dla wielu osób była to pierwsza możliwość zapoznania się bliżej z naszymi przygotowaniami wakacyjnymi i spojrzenia na Ruch szerzej – pokazaliśmy, że nasz udział w oazach wakacyjnych z jednej strony wieńczy formację roczną w parafiach, a z drugiej strony rozpoczyna kolejny jej etap.

Następnym punktem spotkania był przemarsz ulicami miasta wraz z Krzyżem i Ikoną ŚDM, a następnie udział w Festiwal Kultur, na który składała się prezentacja 8 krajów przygotowana przez wszystkie dekanaty okręgu bocheńskiego, katecheza prowadzona przez ks. Stanisława Kłysia – wieloletniego oazowicza, świadectwa uczestników ŚDM i przedstawienie przygotowań Bochni do ŚDM. To ciekawe spojrzenie na zbliżające się wydarzenia, które przecież są naszą wspólną sprawą jeszcze mocniej uświadomiły nam, że my, członkowie Ruchu Światło-Życie, mamy przed sobą wiele zadań – jako animatorzy podejmiemy bowiem trud animacji młodych z całego świata, będziemy chcieli podzielić się z nimi naszą wiarą i „zarazić" ich charyzmatem Światło-Życie, a nasze rodziny z Domowego Kościoła (jak już to wiemy) podejmą się przyjęcia w swoich domach i opieki nad naszymi braćmi i siostrami. Ten Festiwal Kultur został w pewnym sensie przeniesiony do Bazyliki św. Mikołaja, gdzie wszyscy wspólnie wysłuchaliśmy pięknego Oratorium „O pomnożenie wiary", przygotowanego przez Pawła Golińskiego z Bochni. Czas refleksji i zadumy wprowadził nas i pozwolił wyciszyć się, by w skupieniu oczekiwać na najważniejszy punkt programu naszego Rozesłania – uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Andrzeja Jeża. W skierowanym do nas słowie Ksiądz Biskup zaznaczył, że Światowe Dni Młodzieży są szansą dla całego Kościoła oraz angażują i pokazują radość wiary ludzi młodych. W swojej homilii Ksiądz Biskup podkreślił, że urzekający i budujący jest entuzjazm młodego Kościoła, wyrażający się w tylu odmiennych stylach, językach i kulturach. Dodał również, że Światowe Dni Młodzieży są formą rekolekcji oazowych, które będziemy przeżywać w czasie wakacji, są drogą radosnej ewangelizacji. Dla nas oazowiczów te słowa zamknęły „stary rok" formacyjny i były esencją hasła roku OŻK 2014 do niedawna jeszcze przez nas rozważanego - „Radość Ewangelii". Mając w sobie tę radość na koniec Mszy Świętej przyjęliśmy błogosławieństwo i słowo posłania na czas wakacyjny, którego udzielił nam i innym ruchom i stowarzyszeniom Ksiądz Biskup Andrzej Jeż. Odbierając z rąk Księdza Biskupa święcę Oazy Średniej przedstawiciele każdej oazy Ruchu Światło-Życie czuli, że są gotowi „w mocy Ducha Świętego" iść i głosić, że Jezus jest Panem i dzielić się miłością, jaka w nas jest – dzięki światłu Bożemu i Słowu, którym codziennie się karmimy.

Nasze dziękczynienie za dar wspólnoty, błogosławieństwo na czas posługi wakacyjnej, dar rekolekcji, jaki przed nami, wyraziliśmy podczas Adoracji Najświętszego Sakramentu i koncertu ewangelizacyjnego zespołu Deus Meus, które miały miejsce na Placu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni.

Podsumowując czas tegorocznego Rozesłania nasuwa się jedna myśl – choć było inaczej niż zwykle, to bogactwo spotkania wyrażające się w jedności i modlitwie, po raz kolejny doprowadziło nas i innych do źródła, jakim jest charyzmat Ruchu Światło-Życie – wystarczyło tylko otworzyć swoje serce na treści i widzieć więcej, bardziej, mocniej – oczami wiary. Jedno jest również pewne – ten dzień skierował znów serca oazowiczów ku osobie św. Jana Pawła II - inicjatora Światowych Dni Młodzieży - i ku jego słowom, tak nam bliskim:

Ks. Franciszek Blachnicki, dziś sługa Boży, zainicjował tak zwany „ruch oazowy". Bardzo się z tym ruchem związałem i starałem się go wspierać na różne sposoby. Gdy przychodziły wakacje, stale bywałem na „oazach". Przemawiałem, rozmawiałem z nimi, śpiewałem z nimi piosenki przy ognisku, chodziłem po górach. Nierzadko celebrowałem Msze św., często pod gołym niebem.
Oceniam bardzo pozytywnie to wielkie doświadczenie. Przyniosłem je ze sobą do Rzymu. Tu także szukałem jakiegoś jego spożytkowania, stwarzając okazje do spotkań z młodymi. Światowe Dni Młodzieży wyrastają poniekąd z tamtego doświadczenia. /Jan Paweł II, „Wstańcie, chodźmy!"/

I jeśli przeczytałeś powyższe słowa, przypomniałeś je sobie, mocno przyjąłeś do swojego serca, to wiedz jedno: w nich zawiera się wszystko. One otwierają wszystko. Ruch Światło-Życie ma swoje miejsce w Kościele. Bycie w Kościele ma sens! Bądź dumny, że jesteś OAZOWICZEM!

Udanych wakacji!

Marta Wideł
Odpowiedzialna za Diecezjalną Diakonię Formacji Diakonii

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2020 236
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Odważny wiarą

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

 
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Świadectwo

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”