Po DWDD: Współpraca ekumeniczna w ewangelizacji

W dn. 24-25 października br. odpowiedzialni i członkowie diakonii specjalistycznych Ruchu Światło-Życie przeżywali jesienne Dni Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych, które odbyły się w 6 miejscach Polski. Jako należący do filii krakowskiej Ruchu udaliśmy się tym razem do Rzepedzi w archidiecezji przemyskiej.

Tematem DWDD była: „Współpraca ekumeniczna w ewangelizacji". Uzasadniając wybór takiego tematu Moderator Generalny napisał: „Jest to jeden z istotnych elementów charyzmatu jedności Ruchu Światło-Życie. Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki podczas VI KKO w 1981 roku powiedział: «Pragniemy także realizować jedność pomiędzy różnymi wyznawcami Chrystusa, czyli jedność w wymiarze ekumenicznym. Chcemy ją realizować w dziele ewangelizacji, w którym wobec niewierzących pragniemy świadczyć o Chrystusie razem z braćmi odłączonymi, braćmi z innych Kościołów, bo oni głoszą tego samego Chrystusa». Ks. Blachnicki uważał, że bardzo istotny kierunek diakonii jedności realizowany jest poprzez współpracę z innymi wyznaniami chrześcijańskimi. Wymiar ekumeniczny Ruchu Światło-Życie realizowany był poprzez współpracę ze wspólnotami chrześcijańskimi na płaszczyźnie pierwszej ewangelizacji".

Do Domu Rekolekcyjnego Ruchu Światło-Życie im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Rzepedzi przybyło ogółem 67 osób. Większość z nas przyjechała w piątek. Po kolacji przeżyliśmy krótkie zawiązanie wspólnoty: śpiew i przedstawienie się, kto skąd przybył i w jakiej diakonii posługuje. Następnie wspólnie pomodliliśmy się Różańcem, który poprowadził ks. Daniel Trojnar, Moderator Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła archidiecezji przemyskiej. Później był czas na Namiot Spotkania. Tego wieczora wszyscy odczuwaliśmy jakiś wielki spokój i radość ze wspólnoty, tak że po wyjściu z kaplicy długo jeszcze w domu słychać było wesołe rozmowy.

Sobotę rozpoczęliśmy Jutrznią, w czasie której przewodniczący liturgii ks. Paweł Płatek krótko rozwinął słowa św. Piotra: „bardziej jeszcze starajcie się umocnić wasze powołanie i wybór" (2 P 1,10), ukazując ich powiązania z przypowieścią Pana Jezusa o uczcie królewskiej (Mt 22,1-14).

Po śniadaniu udaliśmy się do auli, gdzie ks. Mariusz Susek, Moderator Ruchu Światło-Życie archidiecezji krakowskiej, w dłuższej konferencji przedstawił nam historyczny rys współpracy ekumenicznej Ruchu oraz podzielił się świadectwem współdziałania z chrześcijanami innych wyznań podczas Forum Nowej Ewangelizacji CAŁĄ EWANGELIĘ, CAŁE CIAŁO, CAŁEMU ŚWIATU, które odbyło się rok temu w Krakowie.

Wykład wprowadził nas w spotkania grup diakonijnych, które najpierw podjęły Ewangeliczną Rewizję Życia w temacie DWDD, a następnie – po przerwie na kawę i ciasto (bardzo dziękujemy rodzinom DK, które je upiekły i serwowały!:) – zajęły się sprawami działania własnych diakonii.

O 12.30 wszyscy uczestniczyliśmy w Eucharystii „O jedność chrześcijan", której przewodniczył ks. Daniel. On również wygłosił homilię, w której nawiązał do przypowieści o bezowocnym drzewie figowym. Wskazał, iż będąc zakorzenionym w Kościele nie wystarczy mieć tylko liście, które dużo szeleszczą i – jak w raju – służą czasem jedynie do zasłaniania siebie po grzechu, ale trzeba wydawać dobry owoc, który jest słodki jak figa i pożywny dla innych.

W czasie wolnym po obiedzie wielu z nas odwiedziło pobliską cerkiew oraz klasztor w Komańczy – miejsce ostatniego etapu uwięzienia przez władze komunistyczne Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego.
O 15.30 zebraliśmy się na auli, aby podsumować nasze spotkania. Nie były to suche sprawozdania, ale pełne radości dzielenie się przeżyciami tych dwóch dni oraz aktualnościami z diecezji i diakonii. Na koniec ks. Sławomir Sarek, Moderator Ruchu Światło-Życie diecezji kieleckiej – „w pełnej jedności z Moderatorem i Parą Diecezjalną Domowego Kościoła:)", jak wspólnie stwierdzili – zaprosił nas na wiosenne DWDD do Kielc.

Nasze mini-rekolecje zakończyły Nieszpory, na które specjalnie przybył do nas Bp Adam Szal, Delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Ks. Biskup poprowadził liturgię, a w wygłoszonym słowie przedstawił bogactwo rzeczywistości Kościoła – od definicji soborowych, przez swoje doświadczenie symboliki spotykanej w kościołach odwiedzanych podczas różnych uroczystości w parafiach, aż do prawdy o ożywiającej obecności charyzmatów i hierarchii (która w istocie też jest charyzmatem Kościoła!). Szczególnie wymownym był obraz przywołany z jednego z kościołów, w którym pośród wizerunków wielu świętych znajdują się lustra tak, aby każdy patrzący na to liczne grono zbawionych wiedział, że i jego miejsce jest wśród nich.

DWDD zakończyła kolacja i pożegnanie z serdeczną i gościnną – jak zawsze – archidiecezją przemyską. Bardzo za to dziękujemy!

A w niedzielę Moderator i Sekretarka Filii wyruszyli do Warszawy, aby wraz z Moderatorem Generalnym i Centralną Diakonią Formacji Diakonii dokonać podsumowania DWDD oraz omówić aktualne sprawy Ruchu. Dziękujemy ks. Andrzejowi Pawlakowi za serdeczne przyjęcie:) Za wszystko zaś dziękujemy najbardziej Panu Bogu i wszystkim świętym – także za bezpieczną podróż przez zasnutą mgłami Polskę.

Do zobaczenia w Kielcach!

Szczęść Boże!

Ks. Paweł Płatek

Zdjęcia: Zbigniew Wawrzyński, DKS Przemyśl. Dziękujemy!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Podaruj nam 1%

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”