Czym jest Diakonia Życia

I. Inspiracja

Podczas IV Krajowej Kongregacji Odpowiedzialnych Ruchu Światło – Życie na Jasnej Górze w dniach od 27 lutego do 1 marca 1981r. Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki powołał do istnienia nową diakonię, wyrosłą z IX drogowskazu Nowego Człowieka i nazwał ją diakonią obrony życia.

Jednak już rok później znajdujemy w dokumentach określenie Diakonia Życia, czyli służba życiu w szerokim tego słowa znaczeniu.

Inspiracją do tak rozumianej posługi były słowa Ojca św. Jana Pawła II z 1978r. "Oddajcie się w służbę życia, a nie śmierci. Czynienie zamachu na nienarodzone życie na jakimkolwiek etapie poczęcia jest podkopywaniem całości porządku moralnego stojącego na straży ludzkiego dobra. Obrona nienaruszalności nienarodzonego życia jest częścią obrony praw i ludzkiej godności. Miłujcie życie, życie własne i innych. Oddajcie się w służbę życia – to słowa przewodnie naszej modlitwy i działania".

2. Posługa

Głównym zadaniem diakonii jest obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci w pełnym tego słowa znaczeniu (obejmująca wszystkie etapy życia człowieka). Diakonia życia podejmuje tematy dotyczące:

 

 • godności osoby,

 • płciowości,

 • integracji seksualnej,

 • budowania relacji międzyludzkich,

 • problemu pornografii,

 • mody,

 • małżeństwa i rodziny,

 • odpowiedzialnego rodzicielstwa,

 • Naturalnego Planowania Rodziny,

 • krytycznej oceny antykoncepcji,

 • aborcji,

 • eutanazji i jej skutków.


Diakonia zajmuje się także propagowaniem dzieła duchowej adopcji.

III. Formacja i łączność

Diakonia życia skupia w swoich szeregach pełnoletnich członków Ruchu, którzy po odbyciu formacji podstawowej (młodzieżowej lub Domowego Kościoła), jako swoje szczególne powołanie odczytują szeroko pojętą służbę życiu.

W naszej diecezji, Diakonia ponownie zaistniała w roku 2005/2006, kiedy to błogosławieństwa udzielił Moderator Diecezjalny ks. Józef Głowa.

Diakonia spotyka się kilka razy w roku na swoich spotkaniach formacyjnych. W obecnym roku rozpoczęliśmy pielgrzymowaniem do Tarnowca k/Jasła gdzie znajduje się pomnik dzieci nienarodzonych (jeden z trzech w świecie).

W sprawach bieżących osoby związane z DKS utrzymują łączność miedzy sobą głównie przez ogólnopolską listę dyskusyjną VITALIS.

Funkcjonuje również poczta elektorniczna: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. na którą można pisać we wszystkich sprawach związanych z diakonią.

IV. Osoby odpowiedzialne

Odpowiedzialnymi za centralną diakonię życia  są Agata i Krzysztof Jankowiak. Z nimi też należy się kontaktować we wszystkich sprawach związanych z diakonią i jej posługą tel. (061) 879-77-69, kom. 0-663-740-599, e-mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Moderatorem diakoni życia w diecezji tarnowskiej jest ks. Józef Bąk.

Odpowiedzialnymi za diecezjalną diakonię życia są Elżbieta i Emil Gąsiorkowie.

CENTRALNA DIAKONIA ŻYCIA

KLIKNIJ

Centralna Diakonia Zycia

Szukaj

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”