„MOC SŁOWA: BŁOGOSŁAWIEŃSTWO – PRZEKLEŃSTWO"

 „ MOC SŁOWA ” BŁOGOSŁAWIEŃSTWO – PRZEKLEŃSTWO

W dniach 10–13 Listopada odbyły się rekolekcje, które zorganizowała diecezjalna Diakonia Życia.
Rekolekcje prowadzili ks. Józef Bąk i Jadwiga Choroszy, w rekolekcjach uczestniczyło 27 osób dorosłych i 24 dzieci. Miejscem naszego spotkania było CENTRUM RUCHU ŚWIATŁO–ŻYCIE DIECEZJI TARNOWSKIEJ Dom Rekolekcyjny EFEZ w Czchowie. Zanim napiszę o rekolekcjach kilka słów o tym jak nam było w domu.

W "Efezie" zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło przez Ks. Pawła i Martę, sam budynek jest duży, w wielu pokojach wymieniono już okna, jest tam piękna kaplica, doskonała duża aula do tego, żeby dzieci mogły się tam pobawić: kto chciał mógł pograć w piłkarzyki, a jeszcze inni mogli pograć w bilard. W Domu do dyspozycji jest też kawiarenka, z której korzystaliśmy codziennie.

Tematy poruszane na rekolekcjach dały nam dużo do myślenia, bo czy tak naprawdę zastanawiamy się na co dzień, co i w jaki sposób mówimy, czy z naszych ust wychodzi mowa: "Tak-Tak", "Nie-Nie"? Czy mówimy dobrze o sobie, o innych, o dzieciach, o Ojczyźnie? A co z naszym narzekaniem? Jadwiga powiedziała, że w każdym domu powinna wisieć taka tabliczka: „W TYM DOMU SIĘ NIE NARZEKA".

Słyszeliśmy też jaką moc ma błogosławieństwo i z jaką siłą wraca przekleństwo. Każdy mógł się zastanowić, jak często błogosławi swoje dzieci, męża, żonę, rodziców itd.
A co z żartami? Wiele razy są bardzo wulgarne i ubliżają - nie tylko np. "teściowej" czy "blondynce", ale niestety czasem nawet Kościołowi. Tematów na tych rekolekcjach było bardzo dużo, trudno tutaj poruszyć wszystkie, ale co jeden to ważniejszy.

Zapraszamy do EFEZU - na rekolekcje, ogniska, spotkania kręgu itp. Wszystko się tam da zorganizować i naprawdę jest jak w domu.

PS.
Bardzo serdecznie dziękujemy Asi i Robertowi, Pani Marysi, Elżbiecie i Agnieszce, całej diakonii wychowawczej oraz animatorom.
Wszystkim za wszystko: Bóg zapłać!

Dorota i Piotr Rogusz

 

W dniach 10-13 listopada 2016r, w domu EFEZ w Czchowie odbyły się rekolekcje dot. MOCY SŁOWA - "Błogosławieństwo-Przekleństwo", w których inauguracyjnie udział wzięły rodziny. Słowo Boże objęte niniejszą tematyką przybliżyli charyzmatyczka - Jadwiga Choroszy oraz egzorcysta - ks. Józef Bąk, którym serdeczną wdzięczność wyrazili wszyscy uczestnicy rekolekcji, w chwili zakończenia i podsumowania, w niedzielę 13 listopada 2016. Po raz pierwszy Dom przyjmował osoby starsze, jak również małe dzieci, w tym poniżej jednego roku życia. Sprawdził się w tym bardzo bardzo dobrze: wszyscy mogli znaleźć swój "kąt", w czasie katechez dla osób dorosłych dziećmi opiekowała się diakonia wychowawcza, dzięki której rodzice mogli pochylić się nad tematem dogłębnie relacjonowanym przez prowadzących w poszczególnych katechezach oraz homiliach mszalnych. Nie sposób pominąć zaplecza gastronomicznego, w którym "dowodziła" Pani Maria....Wybredni w posiłkach do domu EFEZ w Czchowie mogą pojechać bez obaw, z pewnością się nie zawiodą. Można by rzec, "przez żołądek do serca"; PAN zatroszczył się również o ten aspekt. W obiekcie jest planowany remont i rozbudowa, ale już teraz warunki są dobre i godne polecenia, nawet w sytuacji rodzin z małymi dziećmi.

Do Czchowa pojechałem wraz z żoną i czwórką dzieci. Na co dzień jestem osobą małomówną, stroniącą od spotkań towarzyskich i innych, w których tematem głównym są osoby trzecie. Do tematu "Błogosławieństwo -Przekleństwo", w pierwszym odczuciu podszedłem sceptycznie nie odczuwając potrzeby, głębszego rozpoznania tego zagadnienia, Już po pierwszej katechezie okazało się, że jestem w błędzie. Dziękuję Panu Bogu, że zaprosił mnie na te rekolekcje, ponieważ dopiero dziś uświadomiłem sobie, czym tak naprawdę jest Błogosławieństwo a także Przekleństwo. Jeśli teraz zostałbym zapytany co rozumiem pod tymi dwoma pojęciami, bez wahania i namysłu odpowiedziałbym wszystko co dobre wychodzi z naszych ust jest BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM, natomiast wszystko co wychodzi złe, jest PRZEKLEŃSTWEM, zatem nie godzi się żeby z jednych ust wychodziło jedno i drugie, jak głosi Pismo Św. Kontynuując swoją myśl chcę mocno podkreślić, że do chwili rozpoczęcia rekolekcji byłem przekonany, że nie dotyczy mnie grzech "przekleństwa", a co za tym idzie złorzeczenia, oszczerstwa, obmowy itp. i tu muszę uderzyć się w pierś i wyrazić żal oraz skruchę, albowiem żyłem w błędzie uznając, że w sytuacjach kiedy mówię prawdę o innych, nic złego nie robię. Szybko zostałem wyprowadzony z tego błędu przez ks. Józefa i siostrę Jadwigę, którzy uświadomili mi, że jest to grzech OBMOWY, mogący być zaliczany do kategorii grzechów ciężkich...Tego rodzaju refleksje z przeżytych rekolekcji, mógłbym snuć długo, albowiem w mojej sytuacji łatwiej świadectwo pisać jak mówić. Na ogół jestem osobą zamkniętą, co rozpoznali prowadzący podczas modlitwy wstawienniczej, przeprowadzonej nad nami (mną i żoną) w dniu 12.11.2016r), za którą jesteśmy im bardzo wdzięczni pomimo, iż publicznie tego nie wyraziliśmy podczas godziny świadectw. Modlitwa ta uświadomiła nam ważne sytuacje życiowe, zaistniałe w przeszłości, nad którymi nigdy nie zastanawialiśmy się, bądź nie byliśmy świadomi, a które mogły piętnować następstwa życiowe, występujące w kolejnych latach naszego życia. Za modlitwę tę dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu, ale również prowadzącym, którymi Pan się posłużył zwłaszcza dlatego, że doświadczyliśmy jej po raz pierwszy i mam nadzieję nie ostatni...Prosimy Boga o jej owoce w naszym dalszym życiu. Podsumowując tą krótka refleksję, n/t przebytych rekolekcji, pragnę ją zawrzeć w trzech istotnych prawdach, które za pomocą BOŻĄ chciałbym wdrożyć w swojej codziennej egzystencji tu na ziemi, pomocnych w inwestycjach w "niebiańską przyszłość", która mam nadzieję nastąpi po zakończeniu ziemskiego życia; są to:

  1. PRZY KAŻDEJ OKAZJI MÓW DOBRZE - BŁOGOSŁAW, WYSTRZEGAJ SIĘ ZŁYCH SŁÓW - PRZEKLEŃSTW. (TWÓJ JĘZYK - W PRZYPADKU WOLI WSZECHMOCNEGO PANA MOŻE UZDROWIĆ, ALE TEŻ MOŻE ZABIĆ)
  2. MASZ PRAWO OSĄDZAĆ/OCENIAĆ CZYN, ALE NIE CZŁOWIEKA. (TAKIE PRAWO JEST WYŁĄCZNE DLA PANA BOGA)
  3. NIE POTRAFISZ EWANGELIZOWAĆ SŁOWEM? EWANGELIZUJ PRZYKŁADEM (PAN UZDALNIA WEDŁUG WŁASNYCH PLANÓW, NIE WEDŁUG NASZYCH. CENNIEJSZE MILCZENIE I CISZA JAK NADMIERNA GADATLIWOŚĆ, KTÓRA MOŻE BYĆ ZE SZKODĄ DLA INNYCH)

BÓG ZAPŁAĆ, Chwała Panu !!!

Małgorzata i Ireneusz

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Podaruj nam 1%

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”