OWOCNA EWANGELIA

Gdy Duch Święty zstąpi na Was, otrzymacie Jego moc! I będziecie moi świadkami, będziecie moimi świadkami!
Tymi słowami, a raczej tą piosenką w dniach 14-16 maja 2021 roku w naszym Centrum Formacyjnym EFEZ rozpoczął się bardzo wiosenny i owocny Raban do kwadratu.
Czym byłoby to spotkanie bez atmosfery radości i życzliwości jakie zgotowali nam uczestnicy trudno sobie wyobrazić, dlatego od razu przechodzimy do relacji. Niech ona mówi za wszystkich!

Program Rabanu rozpoczął się kolacją i dwuczęściowym zawiązaniem wspólnoty. Na początku uczestnicy Oazy Modlitwy zostali zaproszeni na spotkanie ogólne – by się zobaczyć, poznać, wspólnie pomodlić, a zaraz potem udali się do wyznaczonych miejsc, by tam – już wspólnie ze swoim animatorem grupy porozmawiać i podzielić się oczekiwaniami wobec Rabanu i tego z czym konkretnie do Efezu przyjechali. Na koniec dnia zebrane pragnienia, ciche intencje, radość z faktu, że znów jesteśmy razem grupy zaniosły prosto przed Najświętszy Sakrament i pod opiekę Maryi – naszej Matki.
Dzień dobiegł końca.
Wszystko, co się wydarzyło było dobre. Już to wiedzieliśmy.

Sobota przywitała Czchów słońcem. Chciało się wstawać. Wiele rzeczy było tego dnia do zrobienia i odkrycia. Na początek wspólna modlitwa, śniadanie i śpiew! On prowadził, otwierał serca, uczył wrażliwości na Tego, który przychodzi! Tak – Duch Święty towarzyszył oazie od samego początku – widać było jak słowa uczonych piosenek stają się modlitwą wypełnioną przejęciem i autentycznym oddaniem. W ruch poszły wszystkie instrumenty - spokojnie można powiedzieć, że działo się to, o czym mówi Psalmista: Zacznijcie śpiew i w bęben uderzcie, w harfę słodko dźwięczącą i w lirę /Ps 81, 3/. Ten głośny śpiew stał się rozpoczęciem pogłębiania tematu całego dnia. Konferencja kleryków WSD – Michała i Patryka wprowadziła obecnych w temat osoby Ducha Świętego, czego przedłużeniem stała się pięknie celebrowana Eucharystia. I choć wszyscy uczestnicy zgadzali się z fragmentem Pisma Świętego: „Nie samym chlebem żyje człowiek lecz każdym słowem które pochodzi z ust Bożych” /Mt 4, 4b/, to dobrze było zasiąść do wspólnego stołu i trochę odpocząć przy dobrej kawie i ciastku. Przerwa obiadowa i chwila dla brata rozpoczęła drugi panel rekolekcji. Młodzi spotkali się na konferencji tematycznej z Moderatorem Diecezjalnym Ks. Pawłem Płatkiem, który w bardzo obrazowy i angażujący sposób przybliżał temat owocnego głoszenia Ewangelii – tak, by słowa: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” /Dz 1, 8/ były dla wszystkich jasne i zrozumiałe, by była przyjęta jako prawda i coś, co dziać się można, a nawet powinno w życiu każdego człowieka. Motyw głoszenia z mocą pojawił się także na spotkaniu w grupach, gdzie uczestnicy wraz z Animatorami zmierzyli się z tematem darów Ducha Świętego. Pozostały sobotni czas młodzież spędziła na pogodnym wieczorku, odpoczynku na świeżym powietrzu, tańcach i grach zespołowych. Było jasne, że wszystkim obecnym należy się „coś dla ciała i ducha” – co w przypadku drugiego aspektu rewelacyjnie sprawdzało się na wspólnej zabawie. Dzień zakończyła Adoracja Najświętszego Sakramentu. Uwielbienie Pana niosło się po całym domu. Było czasem rzeczywistego spotkania z Jezusem – twarzą w twarz i w mocy Ducha Świętego wzywanego w każdym momencie tego czuwania. Uczestnicy rekolekcji z otwartym sercem przyjmowali Słowo, podejmowali modlitwę dziękczynienia i prosili o Ducha. Wymownym znakiem jedności kończącym dzień stało się przekazanie znaku ognia – jednego z symboli Ducha Świętego oraz zabranie ze sobą kawałka soli przy Słowie Bożym: „Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze. Nie zapala się też światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” / Mt 5,13-16/.
W domu zapanowała cisza. Wszystkim była potrzebna. Mówił Bóg. Już to wiedzieliśmy.

Niedzielne świętowanie rozpoczęło się Eucharystią i wiosennym śniadaniem. Panowała radość. Była bardzo namacalna. Uśmiechy, życzliwość, wdzięczność. Czuło się ją w powietrzu. A w takiej atmosferze człowiek bardzo pięknie wzrasta. Tak więc nie tracąc ani chwili z ostatnich momentów Rabanu młodzież spotkała się na dzieleniu w grupach, gdzie pod czujnym okiem animatorów, tym razem odpowiadali sobie na pytania dotyczące przyjmowania owoców Ducha Świętego, które zrodziły się ze wspólnie rozważanego tekstu: „Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa” /Ga 5, 22-23/. Krokiem podsumowującym i zamykającym rekolekcje było rozważanie Słowa Bożego metodą skrutacji – gdzie wśród ważnych fragmentów pojawił się ten, który uznajemy za podsumowanie Oazy Modlitwy: Ojciec mój przez to dozna chwały, że owoc obfity przyniesiecie i staniecie się moimi uczniami /J 15, 8/.
Na koniec chcemy przytoczyć tekst o. Leona Knabita – on wyraża to, czego wspólnota doświadczyła, co przyjęła i czego życzy Wam:
1. Dar Mądrości – by uznać, że Bóg jest miłością.
2. Dar Rozumu – by rozumieć prawdy wiary.
3. Dar Rady – by podejmować właściwe decyzje.
4. Dar Męstwa – by bronić wartości.
5. Dar Umiejętności – by dostrzegać Boga w świecie.
6. Dar Bojaźni Bożej – by doskonalić relacje z Bogiem i ludźmi.
7. Dar Pobożności – by być ufnym względem miłującego Boga.

Uczestnicy wiosennego Rabanu do kwadratu
wraz z Animatorami

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”