III sesja Diecezjalnej Szkoły Animatora, 8-10.02.2019 r.

Pierwsza Diecezjalna Szkoła Animatora w 2019 roku, która odbyła się w dniach 8-10 lutego była zupełnie inna, niż pozostałe na których mieliśmy przyjemność być.

Gdy już wszyscy przyjechali do ogarniętego mrokiem wieczoru Czchowa, zjedliśmy wspólnie kolację i udaliśmy się na aulę, gdzie po krótkim zawiązaniu wspólnoty przeszliśmy do pierwszego wykładu, podczas którego nauczyliśmy się 4 rodzajów ludzi współczesnych, z którymi prędzej czy później jako przyszli animatorzy będziemy musieli się zetknąć. Po długim, acz nader ciekawym spotkaniu, udaliśmy się na wieczorne modlitwy, po których nastała cisza nocna i wszyscy szybko pogasili światła, idąc spać. "I tak minął wieczór i... wieczór - Dzień I."

Następny dzień zaczął się od małego chaosu, gdyż nikt nie wiedział, czy poranne modlitwy zaczynają się o godzinie 8:00, czy 8:15. Przecież to tylko 15 minut, ktoś powie... Niby tak! Ale możliwość pospania 15 minut dłużej to coś pięknego! Szybkie śniadanie, krótki czas wolny i ruszyliśmy z kolejnym punktem programu, którym było zapoznanie nas z różnymi metodami prowadzenia spotkań w grupach. Gdy już to uczyniliśmy, przyszedł czas na chyba najpiękniejszy wykład z historii, jakiego można było doświadczyć, bo dotyczył nie tyle historii Ruchu Światło-Życie, a samego jej założyciela, jakim był ksiądz Franciszek Blachnicki. Nie minę się z prawdą jeśli powiem, że próżno szukać osoby o tak bogatym i pięknym życiorysie, jak ks. Blachnickiego. Był ostatni wykład, jaki mieliśmy tego dnia. Jednym z najciekawszych zadań, jakie dostaliśmy było opracowanie konspektu spotkania w grupach na temat, który wylosowaliśmy. Najbardziej intrygujący zaś tego dnia był pogodny wieczór, który w planie dnia został zwieńczony tajemniczo wyglądającym "xD". Wszyscy zastanawiali się, co to może oznaczać... Okazało się, iż ci, którzy domyślali się, że nie będzie to tradycyjny pogodny wieczór z tańcami i zabawami... mieli rację, co wcale nie oznacza, że trzeba uznać tą porę dnia za zmarnowaną. Nic z tych rzeczy! Oglądaliśmy bowiem bardzo ciekawy, zawierający mocne przesłanie film zatytułowany: "Ślady stóp". Opowiadał on o grupce pielgrzymów z Ameryki, którzy postanowili przejść pieszo dystans prawie 1000 kilometrów, by dojść do grobu Świętego Jakuba apostoła, znajdującego się w katedrze w Santiago de Compostela. Słowa, które we mnie najbardziej uderzyły w tym filmie, brzmiały: "Nie warto szukać wymówek, by nie iść, trzeba szukać powodów, by iść!". Na koniec dnia odmówiliśmy nieszpory i poszliśmy spać, starając się stosować Silentium Sacrum. "I tak minął wieczór i poranek - Dzień II.

Dzień III, a zarazem ostatni, zaczął się mniejszym chaosem niż poprzedni, ponieważ w tym wypadku każdy z nas doskonale wiedział, że dzień zaczynamy Mszą Świętą o godzinie 8:00. Później tradycyjne śniadanie, przerwa i chyba najważniejszy wykład całej tej sesji Szkoły Animatora. Dotyczył on bowiem podstaw naszej formacji, czyli - Deuterokatechumenatu. Omówiliśmy tutaj szczegółowo każdy krok na drodze naszego formowania się, który już mamy za sobą, a także te, które wciąż są przed nami. Na koniec udaliśmy się jeszcze na krótkie spotkanie w grupach, podczas którego omawialiśmy nasze spostrzeżenia, wnioski i opinie dotyczące filmu oglądanego dzień wcześniej. Po tym spotkaniu poszliśmy na obiad, by po nim spakować się, posprzątać i rozjechać się do domów. "I tak minął poranek i... popołudnie - Dzień III."

Jak widać podczas tej Szkoły Animatora było dużo mniej rozrywki, a dużo więcej pracy i nauki. Czy to źle? Oczywiście, że nie... Szkoła Animatora to, jak sama nazwa wskazuje, szkoła, gdzie poza czasem wolnym i rozrywką, której mimo ograniczonego czasu wciąż nie brakowało, główną rolę odgrywały wykłady z cyklu ABC Animatora.
Myślę, że wszyscy uczestnicy Szkoły Animatora, podobnie jak ja, nie mogą się doczekać kolejnej sesji, która będzie miała miejsce już za miesiąc, w marcu!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2019 236
 
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Piosenka Roku OŻK 2018

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

Peregrynacja 3m 236
zbieramy nakretki
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Ks. Dominik Chmielewski

Krzeptówki, 6 VI 2017

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”