wiaryGODNI, wiary GŁODNI, wiary PEŁNI!

Rekolekcje to zawsze wymagający czas - te nie były inne. Chodziło bowiem oto, by stanąć w prawdzie, by odpowiedzieć sobie na wiele... Czasem trudnych pytań.

Czym były rekolekcje adwentowe „wiaryGODNI"? Ca dały ich uczestnikom?

Oto kilka świadectw osób, które przeżywały w ostatni weekend Rekolekcje Adwentowe dla Animatorów. Odbyły się one w Domu Ruchu Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej – EFEZ.

 

Rek An XII 2018 2W ostatnim czasie trochę zmieniła się moja sytuacja życiowa, praktycznie nie ma mnie teraz w Warszawie, gdzie do niedawna posługiwałem jako animator we wspólnocie dorosłych Ruchu Światło-Życie, a co za tym idzie czułem głód wspólnoty i dlatego tym bardziej z radością czekałem na rekolekcje. Bardzo poruszyły mnie konferencje ks. Pawła Płatka, który mówił o głodzie Boga i potrzebie jego zaspokajania oraz ks. Sebastiana, który pokazał jak ten głód zaspokajać. Dzięki tym konferencjom i w ogóle przez całe te rekolekcje zauważyłem, że w ostatnim czasie za bardzo skupiłem się na swoich przyziemnych potrzebach i zamiast zaspokajać ten Boży głód starałem się go całkiem skutecznie tłumić. Coraz rzadziej uczestniczyłem w Eucharystii w dni powszednie często z lenistwa, coraz częściej zaniedbywałem Namiot Spotkania, a lektury duchowe leżały na półce i opadał na nie kurz... nie wracałem też myślą do spotkań formacyjnych w ciągu miesiąca... i w taki sposób coraz mniej ten Boży głód odczuwałem. Żeby tęsknić trzeba mieć żywą relację, a gdy ona przestaje być żywa to i tęsknota zanika... Dzięki tym rekolekcjom odkryłem, że właśnie to moje duchowe lenistwo doprowadziło do tego słabnięcia relacji, i że to droga prowadzi do nikąd i trzeba się wziąć w garść i zawalczyć o Boga i o relację z nim. Szczególnym darem była również łaska spowiedzi świętej. Podczas nauki usłyszałem słowo umocnienia, którego bardzo w tym czasie potrzebowałem. Niezwykle poruszyło mnie także wezwanie, które poczułem w sercu w trakcie adoracji, wezwanie mówiące o wielkim darze, który otrzymujemy, jako animatorzy... ale i ogromnej odpowiedzialności, bo to przez nasze ręce Bóg chce ratować dusze przed potępieniem.
Za ten czas i daj Boże owoce tych rekolekcji w moim życiu - Chwała Panu!

Ryszard Nejman
Animator Ruchu Światło-Życie, Diakonia Muzyczna

 

Rek An XII 2018 3Czym dla nie były rekolekcje? Był to czas pełen łaski, nasycenia i uświadomienia sobie pewnych spraw. Czas, którego bardzo potrzebowałam. Pozwolił on uporządkować sobie w pewien sposób moją wiarę i moje patrzenie na świat. Wiem, że samym myśleniem o Bogu nie nasycę swojego głodu... za tym muszą iść moje czyny, budowanie relacji w zaufaniu, a przede wszystkim przebywanie mimo wszystko z Chrystusem. Od tej pory chcę patrzeć jeszcze bardziej na świat oczami wiary. Chwała Panu!

Natalia Pulit
Animatorka Ruchu Światło-Życie, Diakonia Formacji Diakonii

 

Miniony czas rekolekcji był dla mnie czasem uświadamiania sobie mojej wiary. Wiara jest łaską od Boga, a każdy z nas który chce Go przyjąć i pragnie jego obecności jest równo wiarygodny dostępować tej łaski. Chrystus pragnie przemieniać nasze serca w komunii z Nim, oczyszczać je w spowiedzi, dzięki czemu pozwala nam równo dostępować łask Ojca, a od nas zależy, jak będziemy odpowiadać na zaproszenie Pana Boga. Czas spędzony u Pana w miniony weekend pozwolił mi przetrzeć oczy, a wracając do swojego środowiska jako inny człowiek, mocniej wierzę w swoje zadanie tu na ziemi - głoszenie słowa Bożego. Chwała Panu!

Piotr Szulc
Animator Ruchu Światło-Życie, Diakonia Muzyczna

 

Rekolekcje adwentowe dla animatorów były dla mnie czasem, którego bardzo potrzebowałam. Mogłam zatrzymać się na chwilę i oderwać od studiów i przygotowań do świąt. Jechałam na nie z nastawieniem wyciszenia się i skupienia na sednie przeżywania Bożego Narodzenia. Ku mojemu zaskoczeniu zyskałam coś zupełnie innego. Rekolekcje nastawiły mnie do działania, aby być wiaryGodna w mojej wierze. Zrozumiałam, że wiara to nie nasze odczucia czy wewnętrzna sprawa naszego sumienia, ale przede wszystkim to działanie. Jeśli jesteśmy wiaryPełni z łatwością przychodzą nam czyny prowadzące do pokazania Boga innym.

Paula Bartecka
Animatorka Ruchu Światło-Życie, Diakonia Formacji Diakonii

 

Rek An XII 2018 4Dla studenta przejętego nieuchronnie zbliżającą się sesją czy też przygniecionego licznymi prywatnymi obowiązkami, te rekolekcje były swego rodzaju wybawieniem. Duchowy odpoczynek jakiego doświadczyłem w ten weekend było tym czego potrzebowałem od dawna. Przyjazd do Czchowa dla mnie wiąże się zawsze z wielką radością. Radością związaną z ponownym zobaczeniem się z przyjaciółmi, wspólnotą Ruchu Światło-Życie, a także spotkanie z Bogiem, którego obecność, zwłaszcza tutaj w Efezie, doświadczam chyba najbardziej. Tak było i teraz. Konferencje kolejno księdza Krzysztofa, ks. Pawła oraz ks. Sebastiana, dały mi sporo do myślenia. Bez wiary głodu nie można być wiary godnym, a bez tego nie osiągniemy pełni wiary, która jest po prostu każdemu człowiekowi potrzebna. Myśl, która we mnie najbardziej uderzyła na tych rekolekcjach to fragment z Apokalipsy św. Jana, który mówi: "Masz imię, które mówi, że żyjesz, a jesteś martwy." (Ap 3, 1) W ciekawy sposób na jednej z konferencji odniósł się do tego ks. Paweł Płatek, który porównał to do naszej wiary: "Bez wiary jesteśmy jak zombie. Niby żyjemy, chodzimy... Ale jesteśmy martwi" Na koniec tych rekolekcji każdy z nas zadał sobie zadał pytanie: W jakiej dziedzinie mojego życia nie ma jeszcze Boga? To jest takie meritum całych rekolekcji. Bóg powinien być w nas wszędzie. Powinniśmy być nim wypełnieni, a gdy tak nie jest... Cóż, trzeba zrobić wszystko, żeby tak było bo "Wszystko możemy w tym, który nas umacnia"! CHWAŁA PANU!

Maksymilian Czaja
Diecezjalna Szkoła Animatora

 

Rek An XII 2018 5Na tych rekolekcjach zaspokoiłam swój głód Boga, który był nie do zniesienia.
I pomogli mi w tym moi przyjaciele, którzy zawsze byli przy mnie, tak jak nasi kochani animatorzy zawsze służyli z miłością. Najpiękniejszym momentem była adoracja, na której poczułam głęboka obecność Boga i Jego miłość. Oczekiwałam jej tak bardzo długo i wreszcie ja dostałam i to w przepiękny sposób.

Sara Sokołowska
Diecezjalna Szkoła Animatora

 

Na rekolekcjach adwentowych w Czchowie mogłem poznać siebie oraz głód Boży, jego zaspokajanie lub odkrywanie. Bardzo pomocne w tym przypadku były ciekawe kazania oraz konferencje. Doświadczyłem również tworzenia się części historii poprzez uczestnictwo w Mszy świętej, podczas której w kaplicy naszego domu EFEZ zostały wprowadzone relikwie świętych małżonków.

Dominik Pociecha
Diecezjalna Szkoła Animatora

 

Radowanie się w PANU to poddanie się w wolności, pełni MIŁOŚCI jaką jest BÓG - stanięcie przed NIM w prawdzie i poczucie głodu, który zaspokoić może tylko ta MIŁOŚĆ.

Emilka Pióro
Diecezjalna Szkoła Animatora

Rek An XII 2018 700

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak roku 2019 236
 
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Piosenka Roku OŻK 2018

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

Peregrynacja 3m 236
zbieramy nakretki
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Ks. Dominik Chmielewski

Krzeptówki, 6 VI 2017

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”