Wielkie rzeczy uczynił nam Wszechmocny! (por. Łk 1, 49)

Raban w Efezie!
Raban dla wszystkich!
Raban po raz 15.!
Tak, właśnie! To wszystko miało miejsce w ostatni weekend: 28-30 kwietnia br. w naszym Domu Rekolekcyjnym w Czchowie.

Wraz z wiosną przyszedł czas na ostatni w tym roku formacyjnym Oazowy Raban do kwadratu, którego głównym przesłaniem było przyjęcie do swojego życia Przykazania miłości Boga i bliźniego, życie dobrem i miłością na co dzień – wszędzie tam, gdzie Pan Jezus nas posyła. Jednym zdaniem – czynienie świata pięknym, bo my jesteśmy piękni!

Naszą mini-oazę rozpoczęliśmy wraz z przyjazdem do ośrodka młodzieży z całej diecezji, powitaniem diakonii posługującej i gwizdkiem czajnika, który zapowiedział kolację. Tego weekendu nie było wolnego łóżka w Efezie, wolnego miejsca przy stole! A wraz z wszystkimi, którzy tak postanowili rozpocząć swój długi weekend, w Efezie zawitało mnóstwo radości, ciepła, życzliwości i bezwzględnej chęci spotkania Boga i drugiego człowieka właśnie w takiej wspólnocie!

15 Raban 1Pierwszym punktem, który rozpoczął OM dla młodych było zawiązanie wspólnoty. Pisanie, wypytywanie, szukanie, znajdowanie, rozpoznawanie, odkrywanie – to wszystko pomogło nam znakomicie się poznać – i choć może nie kojarzyliśmy jeszcze wszystkich imion, to wiedzieliśmy, kto co lubi, jaka jest jego cecha charakterystyczna, co kocha robić, czy jaki ma kolor oczu. Tak właśnie jest między przyjaciółmi – wie się o sobie wszystko, albo bardzo dużo. I taki mały trening był przy okazji wprowadzeniem w niezwykłe spotkanie – spotkanie z Przyjacielem. Była to piękna modlitwa, kontemplacja wizerunku Jezusa z Przyjacielem, który zapraszał nas do prawdziwej przyjaźni – miała zacząć się lub być umocniona właśnie podczas tego nabożeństwa, a trwać do końca naszego życia. Każdy jak potrafił odpowiedział na zaproszenie Jezusa – przynosząc z sobą wszystko – całe życie, całą miłość i zachwyt. Obawy i strach. Trudności i codzienne małe zwycięstwa. Wszystko.

Dzień zakończyła modlitwa na koniec dnia z animatorem (10 różańca z dopowiedzeniami) i w ośrodku zgasły wszystkie światła ;)

15 Raban 2Sobota rozpoczęła się piękną modlitwą psalmami i śniadaniem. Zaraz potem młodzi spotkali się z Moderatorem wiosennego Rabanu ks. Bartoszem Mizińskim, który poprowadził ciekawą konferencję o miłości i dobru, będące dla każdego wezwaniem i wyzwaniem. Mocne przesłanie, ciekawe obrazy, moc Ewangelii – wszystko to towarzyszyło temu czasowi i wprowadziło w kolejny punkt programu – spotkanie w grupach z Animatorami. Tym razem młodzież pochyliła się nas tematem „Kocham, czy loffciam?", czyli miała za zadanie zrozumieć pojęcia prawdziwej miłości chrześcijańskiej i jej znaczenia w budowaniu relacji, nauczyć się porządkować swoje relacje oraz zapragnąć budować je w sposób dobry, zrywając z tym, co ma negatywny wpływ na ich kształtowanie. Wiele ważnych spostrzeżeń pojawiło się podczas pracy w grupach.

Ta intensywna praca doprowadziła uczestników Rabanu do najważniejszego momentu sobotniego dnia – Eucharystii. Był to czas przyjęcia Jezusa do serc, spotkania Tego, który jest Miłością i odpowiedzi na tę Miłość.

15 Raban 3Później trzeba było tylko zjeść obiad i już można było odpoczywać. A, że Raban jest zawsze tak skonstruowany, żeby wypoczynku nie zabrakło młodzi ludzie zaraz po Godzinie Miłosierdzia zostali zaproszeni do spędzenia pogodnego popołudnia. I tak rozpoczął się czas wariacji w wersji oazowej. Zabawy, gry, konkursy, skecze, piosenki, tańce... Ciągle i ciągle nowe i zaskakujące momenty. Dużo śmiechu i radości. Mnóstwo wspólnie przeżywanych chwil. Nikt się nie nudził, nikt nie chciał kończyć. Nikt nie zauważył jak Raban dotarł do punku, który po tak energicznym czasie był wskazany – kolacji. I choć „pogodny" się skończył, to jeszcze podczas posiłku uczestnicy nucili swoje ulubione piosenki.

Chwila po kolacji pozwoliła Animatorom przygotować miejsca na drugie spotkanie w małych grupach – dzielenie się Słowem Bożym „Moje osiem błogosławieństw". Uczestnicy wraz z Animatorami rozważali fragmenty z Pisma Świętego i tworzyli własną listę błogosławieństwa. Przygotowywali je, bowiem na wieczornym czuwaniu wykorzystywali swoją modlitwę czynnie włączając się w przebieg nabożeństwa. Wśród tekstów, które szczególnie zapadły młodym w serca były:

 • Iz 43, 1
 • Iz 54,10
 • Rz 8 35-39
 • 1 Kor 16,14
 • 1 Tes 3, 12
 • Ef 2, 4-7

Niech one dla Was staną się chwilą spotkania ze Słowem w Namiocie Spotkania.

I tak jak już mieli to młodzi zapowiedziane dzień zakończył się wieczornym czuwaniem przed Najświętszym Sakramentem. Młodzi spotkali się z Miłością! To spotkanie doprowadziło ich do odkrycia oraz przypomnienia sobie, że:

 • Jezus Cię kocha, czegoż ci Ojciec odmówić może?
 • Jezus Cię kocha, czegoż chcesz więcej, mój bracie?
 • Jezus Cię kocha, odwagi! Żyj pięknie!.
 • Jezus Cię kocha, rozjaśni ci drogę jasność wspaniała.
 • Jezus Cię kocha, nadejdzie więc dla ciebie dzień pełen światła.
 • Jezus Cię kocha, niech cię umacnia twoja wiara w Niego.
 • Jezus Cię kocha, będzie On wiedział, dokąd cię prowadzić.
 • Jezus Cię kocha, On który jest twoją nadzieją,
 • Jezus Cię kocha, uwierz więc w Jego miłość!

15 Raban 3aAdorację zakończyło indywidualne błogosławieństwo każdego z uczestników. Po takim doświadczeniu Pana Jezusa zapanowała w ośrodku zupełna cisza. Nastało święte milczenie.

Niedzielę – dzień Pański wspólnota rabanowiczów rozpoczęła modlitwą poranną. Po śniadaniu nadszedł czas na godzinę świadectwa – młodzież wraz z Animatorami w małych grupach wzajemnie dawali sobie świadectwo, tego, co Pan Bóg podczas tej weekendowej Oazy Modlitwy zdziała w ich życiu, jak na co dzień doświadczają Bożej Miłości. I bądźcie pewni – głębokie i mocne to były świadectwa. Młodzi są niesamowici!

Raban tego dnia miał jeszcze dwa ważne wydarzenie – pierwsze to spotkanie z Jezusem podczas uroczystej Eucharystii, którą dla wszystkich sprawował tego dnia Moderator Diecezjalny Ks. Paweł Płatek wraz z ks. Bartkiem – opiekunem Rabanu. Wspaniale było modlić się razem w Niedzielę Biblijną, słuchać Słowa Bożego, karmić się nim i na koniec Mszy Świętej otrzymać Słowo Boże – o to już zadbali nasi Księża :)

15 Raban 4Drugie wydarzenie – już bardziej słodkie miało miejsce podczas obiadu, gdy całą wspólnotą świętowaliśmy nasz jubileusz – rocznicę 15. Rabanu! To już tyle spotkań! Tyle niezapomnianych chwil! Tyle momentów, w których Pan Bóg zwyciężał w życiu młodych ludzi! Był więc tort! Były świeczki! Były życzenia! A życzymy sobie, by kolejne 15. Rabanów było naszym udziałem! :)

A Wam, którzy to czytacie i znacie temat naszego 15. Rabanu dedykujemy słowa św. Matki Teresy z Kalkuty:

Ludzie są nierozsądni, nielogiczni i zajęci sobą,
Kochaj ich mimo to.

Jeśli uczynisz coś dobrego, zarzucą ci egoizm i ukryte intencje.
Czyń dobro mimo to.

Jeśli ci się uda, zyskasz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów.
Staraj się mimo to.

Dobro, które czynisz, jutro zostanie zapomniane.
Czyń dobro mimo to.

Uczciwość i otwartość wystawią cię na ciosy.
Bądź mimo to uczciwy i otwarty.

To, co zbudowałeś wysiłkiem wielu lat, może przez jedną noc lec w gruzach.
Buduj mimo to.

Twoja pomoc jest naprawdę potrzebna.
Ale kiedy będziesz pomagał ludziom, oni mogą cię zaatakować.
Pomagaj mimo to.

Daj światu z siebie wszystko, a wybiją ci zęby.
Mimo to dawaj światu z siebie wszystko.

Dopełnieniem - jak zawsze - niech będą zdjęcia, które można oglądnąć na naszym profilu na Facebook'u → TUTAJ

an. Marta Wideł
Diakonia Formacji Diakonii
Pomysłodawca Oazowych Rabanów do kwadratu

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Temat pracy rocznej

Znak Roku 2017 236 
Słowo Zalozyciela
Slowo Moderatora Generalnego2015
Slowo Moderatora Diecezjalnego
logo synod blue 236
Logo fb EFEZ
Logo fb Stara Plebania

Piosenka Roku OŻK 2017

Najbliższe wydarzenia

Szukaj

NASZE AKCJE

Peregrynacja 3m 236
zbieramy nakretki
Operacja ANDRZEJ - logo
Modlitwa za rekolekcje
Modlitwa za kleryka

Duchowość

Podaruj nam 1%

O dziesięcinie

Ks. Dominik Chmielewski

Krzeptówki, 6 VI 2017

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”