„Groziłaby nam pustynia, gdybyśmy nie tworzyli oaz” /Karol Wojtyła/ - LOM 2014

W dniach 21-22.06.2014  już po raz czwarty w naszej diecezji odbyła się Lokalna Oaza Matka, w której wzięli udział Moderatorzy wraz z Animatorami posługującymi podczas turnusów wakacyjnych i nie tylko. Jako Diakonia Oazy Wielkiej Efez pragnęliśmy wspólnie modlić się za oazy, za osoby posługujące i uczestników tegorocznych rekolekcji, a także spotkać się, by omówić najważniejsze kwestie, zaczerpnąć po raz kolejny z charyzmatu Światło-Życie i wypracować w sobie odpowiedzialność za przekazanie tego charyzmatu innym podczas oaz wakacyjnych, tak, by mógł on wyłonić się w całym swoim bogactwie i ze wszystkimi elementami, które do niego należą, a tym samym przynieźć owoce NOWEGO ŻYCIA.

Nasze spotkanie rozpoczęliśmy Diecezjalnym Rozesłaniem OŻK 2014, po którym udaliśmy się do Ciężkowic, gdzie mogliśmy kontynuować LOM. Szczególnym jego hasłem były słowa ks. Franciszka Blachnickiego z konferencji o charyzmacie oazy: „Musimy przyjąć oazę jako charyzmat, który domaga się wierności. Musimy go strzec w jego strukturze, w jego istotnych elementach. Musimy pielęgnować w sobie poczucie odpowiedzialności za niego. Każda bowiem rzecz może być przez ludzi spłycona i wypaczona. Potrzebna jest więc świadoma troska i czujność wobec charyzmatu”. W tym kontekście nasze popołudniowe spotkanie było podzielona na II panele. Podczas pierwszego przyjrzeliśmy się postawie Animatora na oazie w ramach formacji „ABC Animatora” oraz scharakteryzowaliśmy poszczególne stopnie oazowe, włączając w to omówienie najważniejszych „szczytów” podczas oaz – tak, by Diakonia mogła właściwie podkreślić najważniejsze elementy formacji wakacyjnej. Druga konferencja była poświęcona informacjom praktycznym. Skupiliśmy się na umówieniu „Niezbędnika Animatora i Diakonii Oazy” – by tam, gdzie będziemy posługiwać, wszystkie elementy były zachowane we właściwej formie – tak, aby każda oaza trwała w jedności z metodą, formą działania, symbolami, tradycjami oazowymi, a nade wszystko z programem i systemem formacji. Wypełniając to wszystko w radości i poczuciu odpowiedzialności za drugiego człowieka będziemy mieli gwarancję, że oaza jest miejscem rozkwitu, rozwoju życia Bożego w konkretnych ludziach, którzy zostali nam powierzeni.
Aby tak się stało nasz dzień został dopełniony modlitwą przed Najświętszym Sakramentem. Stanęliśmy razem przed Panem Bogiem, by omadlać tegoroczne oazy – uczestników rekolekcji, naszą posługę, wszystkich tych, z którymi się spotkamy. Polecaliśmy również sprawy naszego Ruchu – Moderatorów, Animatorów, nasze wspólnoty. Pragnęliśmy, by była to modlitwa pełna szczerości i ufności. Resztę pozostawiliśmy Jezusowi…
Nasze wieczorne czuwanie zakończyło się modlitwą wstawienniczą kapłanów nad Animatorami i indywidualnym błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, którego udzielił każdemu z nas Moderator Diecezjalny, ks. Paweł Płatek.

Następnego dnia nasze spotkanie poświęciliśmy na odprawę animatorów. Poprowadził ją ks. Paweł przypominając nam schemat właściwy spotkaniom Diakonii oazy tak, abyśmy i my mieli czas na swoją modlitwę, dzielenie się Słowem Bożym i przeżyciem danego dnia, aż po dzielenie się doświadczeniami posługi. Był to ważny moment dla każdego z nas – pozwolił nam podzielić się doświadczeniem Lokalnej Oazy Matki, pomysłami, które zrodziły się podczas jej trwania, a także wspólnie rozwiązać nurtujące nas pytania – tak, abyśmy byli gotowi wspólnie tworzyć oazę, na której będziemy posługiwać.
Lokalną Oazę Matkę zakończyliśmy uroczystą Eucharystią sprawowaną wraz ze wspólnotą Rycerstwa Niepokalanej.

Dla każdego z nas był to budujący czas - pełen radości, skupienia, poczucia odpowiedzialności za dzieło oazy. Wyjeżdżając z Ciężkowic każdy z animatorów czuł głęboko w sercu, że po raz kolejny został obdarowany, i że już od 28 czerwca to on stanie się „dawcą” Miłości Bożej i przyjaźni.
I tak będzie!
Wszędzie, gdzie nas spotkacie!
Z pomoca Bożą! - której polecamy się słowami modlitwy Animatorów:

Panie Jezu, Ty nam, młodym ludziom, powierzyłeś budowania i rozszerzania Kościoła,
zleciłeś dbanie i doskonalenie naszej osobistej formacji życia religijnego.
Prosimy Cię z ufną wiarą o błogosławieństwo dla wspólnoty Ruchu Światło-Życie.
Otaczaj opieką księdza Moderatora i Animatorów,
umacniaj ich światłem Ducha Świętego, aby odpowiedzialnie i z wielką gorliwością wypełniali swoje zadanie.
Nie opuszczaj członków wspólnoty, którzy zdobywają własną formację.
Niech przez głęboką refleksję i zadumę nad Pismem Świętym ich wiara pogłębia się i umacnia.
Prosimy Cię o dary potrzebne naszej wspólnocie, o dar modlitwy, głębokiej wiary,
a przede wszystkim obdarz nas, Panie, darem jedności i miłości.
Prosimy Cię, Panie, aby nasza wspólnota powiększała się nieustannie.
Niech świadomość przynależności do jednego Ojca umacnia nas w codziennym życiu,
niech zachęca do wspólnej pomocy i radości z przebywania ze sobą.
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. AMEN.

Tekst i zdjęcia:
Marta Wideł
Odpowiedzialna za Diakonię Formacji Diakonii

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Szukaj

Podaruj nam 1%

Prawda + Krzyż + Wyzwolenie

Oazowe linki

oaza logo dk.oaza.pl kwc.oaza.pl Stowarzyszenie Diakonia inmk.org.pl ukchs.oaza.pl blachnicki.oaza.pl wruchu.oaza.pl radio.oaza.pl fundacja.oaza.pl wydawnictwo-oaza.pl odwaga.oaza.org.pl

GŁÓWNY SERWIS
RUCHU
ŚWIATŁO-ŻYCIE

GAŁĄŹ RODZINNA:

DOMOWY KOŚCIOŁ

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA
 

STOWARZYSZENIE

„DIAKONIA RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE”

INSTYTUT NIEPOKALANEJ
MATKI KOŚCIOŁA
 

 UNIA KAPŁANÓW CHRYSTUSA SŁUGI

STRONA O ZAŁOŻYCIELU

 

„W RUCHU”


 

INTERNETOWE
RADIO FOS-ZOE


FUNDACJA

„ŚWIATŁO-ŻYCIE”


WYDAWNICTWO ŚWIATŁO-ŻYCIE

 

OŚRODEK

„ODWAGA”